Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Zincir seti

Zincir Seti

Zincir Seti (Eksantrik-Triger)

Eksantrik zinciri diğer bir adıyla triger zinciri olarak da bilinmektedir.
Motor çalışırken sürekli ve hızlı hareket ettiği için son derece dayanıklı olması gereken sertleştirilmiş metal bir zincirdir.
Bazı araçlarda birden fazla zincir bulunabilir;
1- Zamanlama zinciri
2- Denge mili zincirleri
Son dönemler de ortaya çıkan yeni teknolojik araçlarda eksantrik zinciri kullanılması ile birlikte adını daha sık duyurmaya başladı. Eksantrik zinciri, krank mili ile eksantrik milini birbirine bağlayan parçadır.

Triger Zinciri Ne İşe Yarar?

Krank milinden alınan hareket ile eksantrik zinciri, hareketi eksantrik miline iletir ve subapların açılıp kapanmasını sağlar. Araçların marka model durumuna da bağlı olarak motorlardaki soğutma sıvısını soğutma sistemi içerisinde döndürmekte olan devir daim pompasına da bir hareket eylemi sağlar. Eksantrik zinciri sağladığı işlem ile hem devir daim pompasına hem de eksantrik miline hareket imkânı sağlar.
Triger zinciri  belirli bir düzende ayarlanır. Dişliler hem eksantrik hem de krank mili kayış dişlisi üzerine belirli bir hizalama ile yerleştirilir. Bu hizalamaya göre de subapların açılıp kapanması sağlanır. Yanlış monte edilmesi halinde ise subaplar yanlış zamanlarda açılıp kapanır. Bu durumda motor hasar görerek, arızalanabilir. Bu nedenle zamanlama sistemi triger zinciri üzerinde önemli bir noktaya sahiptir.

Triger Zinciri Ne Zaman Değişir?

Zaman içerisinde triger zincirinde de esneme olabilmektedir. Bu esneme değişim vaktinin geldiğini göstermektedir. Aynı zamanda esnemeye bağlı olarak eksantrik zinciri sesi de ortaya çıkmaktadır. Değişim gerçekleşmemesi halinde bu zincir kopacak ve daha büyük sorunlara neden olacaktır.
Triger zinciri ne zaman değişir konusunda kopma yaşanmadan değişiklik yapmanız gerekmektedir. Zincir kopması halinde subaplar açık bir şekilde kalacaktır. Bu nedenle piston, tekerleklerin vermiş olduğu hareketle yukarı hareket edecek ve açık kalan subaplara vuracaktır. Bu hareketlenme nedeniyle subaplar kırılacaktır. Kırılma sonucunda hem subap değişimi gerekecek hem de motor ciddi bir hasar görecektir.
 
Loading...