Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Turbo basınç sensörü

Turbo Basınç Sensörü

Turbo basınç sensörü nedir?

Turbo basınç sensörü, turbodan emme manifolduna gönderilen havanın basıncını ölçmeye yarayan sensörün adıdır. Turbo, emme manifolduna havayı belli bir basınçla gönderir. Normalde turbosuz motorlarda emme manifoldundan motora giden kısımda motor hava çektiği için negatif basınç bulunmaktadır. Ancak turbo sayesinde bu basınç değeri pozitif değerlere çıkarılabilir. Ancak yine de belli değerler arasında olmalıdır ve turbo basınç sensörü bu basıncı ölçerek elektronik kontrol ünitesine gönderir. Elektronik kontrol ünitesi aldığı değere göre turbonun çalışmasını düzenler.
Turbo basınç sensörü, emme manifolduna hava girişi olan boru üzerinde bulunur. Sensör aldığı bilgiyi kablo aracılığıyla elektronik kontrol ünitesine gönderir. Başka herhangi bir kısımla bağlantısı bulunmamaktadır. Bu yüzden değişimi çok zor değildir.
Turbo basınç sensörü bulunduğu yere genellikle tek vida ile bağlıdır. Vida sökülüp, geçmeli jak çıkarılarak sökülebilir. Elektronik kontrol ünitesine bağlı olduğu kablo da sökülerek çıkarılır. Küçük bir aparattır. Sensörün bozulması durumunda yenisiyle değişmesi gerekir. Aracımızın marka ve modeline uygun olarak yeni aldığınız sensörü emme manifolduna giren kablo üzerindeki yuvaya gerekli conta ve vidası kullanarak takılır ve sabitlenir. Elektronik kontrol ünitesine bağlantısı yapılarak değişim tamamlanır.

Belirtiler Nelerdir?

Motorun çekişten düşmesi
Göstergedeki arıza lambasının yanması
 
Loading...