Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Devirdaim

Devirdaim

Devirdaim pompası nedir?

Devirdaim pompası motorun sıcaklığını düşürmek ve belirli bir derecede sabitlemek için soğutama sistemi içerisinde kullanılan bir parçadır. Devirdaim pompası soğutma sistemi içindeki suyun sürekli dolaşım yapmasını sağlar, bu yüzden adına devirdaim pompası denir.
Her otomobilin motoru belirli bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlanır. Tüm soğutma sistemi elemanları bu kararlı ve verimli sıcaklığına bir an önce ulaşılması ve bu sıcaklığın motor çalıştığı süre boyunca sabit kalması üretilmiştir.
Devirdaim pompası değişimi çoğu araçta triger kayışının değişim işlemi ile benzer işlem sonucu yapılabileceği için ve emniyet olması açısından triger seti değişimi ile birlikte değiştirilir. Bozulduğunu yada probleme sebep olabileceğini tespit etmek pek mümkün olmadığı için periyodik bakımlar esnasında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken hayati öneme sahip bir parçadır.

Devirdaim pompası nasıl çalışır?

Devirdaim pompası, bir otomobil motorunun çalışması için önemlidir. Soğutucunun motor bloğu, hortumlar ve radyatör içerisinde hareket etmesini sağlar ve en uygun olan çalışma sıcaklığını korur. Krank mili kasnağından bir kayış yardımı ile alınan güç ile çalışır.
Devirdaim pompa çeşitleri;
1- Muhafazasız açık tip devirdaim pompaları;
2- Muhafazalı kapalı sistem devirdaim pompaları;

Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır?

Devirdaim pompası bozulduğu zaman ilk problem araç motorunun hararet yapması olacaktır. Bir aracın, arızalandığında hemen değiştirilmesi gerekmeyen bazı parçaları vardır. Devirdaim pompası bu parçalardan biri değildir. Pompanın motoru soğutmada oynadığı hayati rol nedeniyle, çalışmayı durdurursa, motorda yaşanacak tahribat çok kısa sürede oluşacaktır. Arızalı bir devirdaim pompasını değiştirmek hızlı ve kolay bir iş değildir, ancak biran önce değişimini sağlamak motorunuzu koruyacaktır.
1- Sağlıksız Dolaşım
2- Su kaçağı
3- Sızıntı
4- Gürültü, ses
5- Aşırı ısınma
6- Buhar

Devirdaim pompası tamir edilir mi?

Motorlu araçlarda kullanılan devirdaim pompasının tamiratı ya da revizyon edilmesi mümkün değildir.
 
Loading...