Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Viraj lastiği

Viraj Lastiği

Viraj Demiri Lastiği;
Viraj demiri z rotuna bağlı iken sadece tekerlekler arasında duramayacağı için aracın altına sabitlenmesi gerekmektedir. Bu sabitleme parçasına viraj demiri lastiği denilmektedir.
Malzeme olarak lastik kullanılması hem demirin vurmadan dolayı zarar görmesini engellerken aynı zamanda ses yaparak rahatsızlık vermeyi de engeller. Viraj demiri lastiği hem ön aksta hem de arka aksta olmak üzere iki tanedir.
Viraj Demir Lastiği Bozulması;
Viraj demiri lastiğinde sıkıntı olduğunda karşılaşılacak en belirgin özellik ses yapması ve rahatsızlık vermesidir. Arıza bu parçanın yırtılması veya tamamen kopması şeklinde olabilmektedir. Zamanla eskiyen parçanın değiştirilmesi ve kontrol edilmesi önem arz eder. Bu parçaların görev yapamaması veya bozulması hareket halinde ölümcül kazaların olmasına neden olabilmektedir.
Viraj Demir Lastiği Tamiri;
Viraj demir lastiği birkaç aşamada ses yapıyor ise bunu kesmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi tüp sıvı yağlar kullanılarak yağlama yapılmasıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle yağın abartılmadan uygulanmasıdır. Çünkü çok yağ sürülmesi çok fazla toz yapışması gibi pislik toplanmasına neden olacağından parçaya zarar verecektir.
Diğer ses problemi ise viraj demirinin tam ortalı olmamasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda demir ve lastik tam ortalanarak takılmalı ve ses giderilmelidir. Eğer viraj demir lastiğinden yırtılma ve benzeri deformasyonlar var ise tamiri mümkün değildir ve değiştirilmesi gereklidir.
 
Loading...