Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Eksantrik mili ve yatağı

Eksantrik Mili ve Yatağı

Eksantrik Mili Nedir?
Eksantrik mili de motor ile bağlantılı olarak işlem yapan bir parçadır. Araç içlerinde yer alan subapların gerekli zamanda açılıp kapanmasını sağlayan ve üzerinde kam bulunan küresel demir ya da çelik alaşımdan yapılan bir sistemdir.
Doğru çalışması halinde motor da aracı boğmadan ya da herhangi bir arıza göstermeden doğru bir şekilde çalışacaktır.
Eksantrik mili üzerinde dereceli sistemler de bulunmaktadır. Bu motor gücünü artırmaya yönelik standart bir yöntemden daha yüksek dereceli bir eksantrik mil takımını sağlamaktır. Eksantrik konum sensörü dereceli olması ya da derecenin artırılması halinde emme ve egzoz subaplarını kontrol etme görevinde yer alır. Artan derece sistemi aracınızın %35 güç artışı sağlamasına neden olur. Aynı zamanda derecenin artması halinde subapların açılma ve kapanma zamanlaması uzun tutulacaktır. Bu durumda da motor yanma odalarına daha fazla yakıt ve hava girişi meydana gelerek daha fazla yanma oluşur. Bu da daha fazla bir güç anlamına gelmektedir.
Hareket eylemini alan eksantrik mili, zincir-dişli sistemlerinden ya da triger kayışından hız almaktadır. Bu elem sonrasında kamlar sayesinde, subaplar ileri geri hareket işlemine başlar ve açılıp, kapanır. Açılmış olan subapların geri kapanması genellikle yaylar ile gerçekleşmektedir.
Nerede Yer Alır?
Eksantrik mli sensörü araçlarda genel olarak aynı noktada bulunmaktadır. Motor ile doğrudan iletişimde olması nedeniyle motorun üst kısmında yer alır. Çalışma sırasında piston sübapları ve triger kayışı ile temas etmesi gerekmektedir. Bu sayede gerekli görevi yerine getirmektedir.
Eksantrik Mili Arızasında ortaya çıkan durumlar;
1- Rölanti bozulması meydana gelir.
2- Araç çekişi düşer
3- Yakıt sarfiyatı artar
4- Araç belirli bir süre sonra sesli çalışmaya başlar.

Eksantrik Yatağı:
Eksantrik mili hareketini krank milinden elde eden yardımcı bir mildir. Eksantrik milinin görevi, supapların açılma ve kapanma zamanlarını tanzim etmektir. Motor devriyle orantılı çalışan bu mil, motorun intizamlı çalışması için çok hassas ayar yapılarak motor üzerine yerleştirilmiştir. Mil üzerinde kamlar ve hareket verme dişlileri vardır. Eksantrik mili hareketini krank milinden dişli, zincir veya kayış yardımıyla alır. Eksantrik yatağı denen parça arızalandığında çok büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yatak sarma dediğimiz bu arızada araç çalışmaz ve hareket edemez. Bunun sebebi ya motor soğutma suyunun veya yağının normalden az miktarda bulunmasıdır. Genellikle yırtılma, kopma, çatlama gibi sebeplerle yağ veya su sızıntısı olur ve bu durum fark edilmez ise eksantrik yatağı zarar görür. 
 


 
Loading...