Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Komple Motor

Komple Motor
Arızalı bir motor, birbiri ile bağlantılı olan bir dizi sorunu da beraberinde getirir. Hararet ve marş problemleri, motor parçalarının sürtünmelere bağlı olarak aşınması gibi sık sık yaşanan arızalara ek olarak, kilometre değeri de artan bir motor araç sahipleri için yüksek maliyetli bakım masrafları demektir. Bu durumda aracından vazgeçmek istemeyen ya da kaza sonrası parçalanan motorun yerine yenisini koymak isteyen araç sahipleri, yedek parça çeşitleri arasından komple motor seçimi yaparak araçlarını yenileyebilirler. Aracın markası, modeli ve yakıt sistemi ile uyumlu olan komple motor seçenekleri sayesinde bir otomobil, ilk günkü haline yakın bir şekilde uzun kilometreler yapabilmektedir. Ancak komple motor değiştirmenin hem teknik hem de ruhsata işleme gibi bazı kuralları vardır. İşte komple motor değişimlerinde dikkat edilmesi gerekenler.
Motor değişikliğinde aracın üzerinden çıkar motorla, takılan motorun silindir hacimlerinin birebir aynı olması gerekir.
Motor değişikliğinde motor silindir hacimleri aynı olursa, takılan motor benzinli araçlarda beygir gücü en fazla %30 olabilir. Dizel araçlarda beygir gücü en fazla %50 olabilir.
Araç üzerinden çıkan motor modelinden daha düşük bir model motor takılamaz. Bu, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından onaylanmaz.
Araçta yakıt değişimi olmaz. Benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora dönüşüm olmamaktadır.
Motor ömrü nasıl uzar?
Aracınızda yüksek maliyetli arızalar oluşmaması için periyodik bakımları aksatmamalısınız. Özellikle motor ömrünü uzun tutmak ve motor performansını düşürmemek için motor yağı ve yağ filtresi değişimi düzenli yapılmalıdır.
 
Loading...