Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Amortisör yayi (helezon)

Amortisör Yayı

Helezon yayı nedir?
Tüm yaylar gibi salınımları esneyerek engeller.
Helezon yayı yalnızca araç içerisinde konfor sağlamaz, aracın tüm parçalarının sert etkileşime girip arızalanmasının önüne geçer. Yaylanma sağlıklı bir şekilde gerçekleşmezse otomobilimizin diğer parçaları temas sonucu zarar görecektir.
Helezon yayı ne işe yarar?
Seyir halinde karşınıza çıkan çukurların, setlerin araç sürücüsüne yansımasını engeller. Her ne kadar bu görevi amortisör gerçekleştiriyor olarak bilinse de onunla birlikte bu görevi üstlenen helezon yaylarıdır. Helezon yay yoldan araç içine gelebilecek darbeyi emerek absorbe eder. Amortisörler de helezon yaylarını kontrol eder ve aracın yükünü taşımanın dışında içindekilerin konforunu korur, aracın diğer aksamlarının kullanım ömrünü de arttırır. Yaylanma olup darbe emilmezse birbirlerine temas edecek metal parçaların kullanım ömrü azalacaktır.
Helezon yaylara ısıl işlem uygulanır, bükülerek özel şekil verilen çeliklerinden yapılır. Günümüz araçlarının hemen hepsinin ön ve arka süspansiyonunda helezon yaya rastlamak mümkündür. Ağır vasıta araçlarda ise makas yay denilen farklı bir yapı bu görevi görüyor.
Helezon yayı arıza belirtileri nelerdir?
Ani frenlemelerin sıklığı gibi tepkimeler sonucunda yay yüksekliğinde azalma olur. Bu durumda da savurma, kasise girince sert darbe hissetme gibi durumlar oluşabilir. Denge kaybı, normalinden çok daha fazla savurma dışında süspansiyon sisteminden gelen tuhaf sesler helezon yayların arıza belirtileri arasında sıralanabilir.
Böyle durumlarda piyasada yaygın olarak helezon yay yükseltme takozu kullanılıyor. Bu sayede yayın olması gereken yüksekliğe ulaşması hedeflenir. Yükseltme takozu plastik bir parça olmakla birlikte, yayı istenilen yüksekliğe ulaştıracaktır.
Çok tavsiye edilen bir durum değildir. Arıza göstermesi durumunda değiştirilmesi daha sağlıklıdır.
 
Loading...