Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Termostat

Termostat

Termostat Ne İşe Yarar, Görevi Nedir ?
Araçta soğutma sistemi parçalarından bir tanesi olan termostat her yerde olduğu gibi belli sıcaklıklarda açılıp kapanan ve çalıştığı sistemin ısısını ayarlayan parçadır.
Arabada termostat motor sıcaklığının olması gereken seviyede kalmasını sağlayan parçadır. Genelde araçlarda motor sıcaklığı 92 dereceye geldiğinde açılır 87 dereceye geldiğinde kapanır böylece motor sıcaklığı 90 derece civarında seyir eder.
Termostat Çeşitleri;
1- Orijinal Termostat ( Kışlık Termostat ) : Araçların orijinalinde olan motor sıcaklığının 90 derecede kalmasını sağlayan 87-92 derece özelliğinde bulunan termostattır
2- Yazlık Termostat : Yazlık olarak anılan bu model hararet sorunu olan araçların yaz aylarında hararet seviyesinin motorun en iyi çalışma sıcaklığı olan 90 derece civarına çıkmasına olanak sağlamamakta olup bu parça takılı olan araçlarda motor sıcaklığı 65 , 70 dereceyi geçmez.
Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?
1- Hararet çok düşük olur,
2- Araç hararet yapar,
3- Araç çok yakar,
4- Geç ısınma,
5- Kalorifer ısıtmaz,
6- Lpg’ye geçiş süresi uzar.
Termostat Bozulursa Ne Olur?
1- Termostatın Açık Kalması ; Bu durumlarda ilki termostatın açık kalması olup bu durum can alıcı bir arıza olarak görülmese de yine de aracın çok yakması , kalorifer ısı sorunları ve lpg arızaları gibi arıza belirtileri ile kendini ortaya çıkarır.
2- Termostatın Kapalı Kalması ; bu durum araçta çok ciddi arızalara sebep olabilen bir durumdur çünkü motor sıcaklığını soğutmaya yarayan soğutma sıvısı motora girmeyeceği için araç hararet yapacaktır ve fark edilmezse conta yanmasına ve motor yatak sarmasına kadar gidebilecek bir arızadır.
3- Termostat Su Kaçakları ; soğutma sisteminde yer alan parçalar arasında en çok bozulan parçalarda biri olan termostat genelde arızalandığında su kaçakları ile kendini gösterir.
Termostat Neden Bozulur?
Termostat araçta yer alan bir çok parçadan daha çok bozulur. Bunun en büyük sebebi antifriz kullanmamak , kötü antifriz kullanmak olarak görülse de bu parça ömürlük bir parça değildir o sebeple bozulması gayet normaldir.
Termostat Arızası Nasıl Giderilir?
Termostat tamir edilebilen bir parça değildir eğer arızalanırsa yapılacak şey değişimini sağlamaktır.
 
Loading...