Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren diski

Fren Diski

Fren diski nedir?
Araçların fren sisteminin bileşenlerinden birisi olan fren diski fren balatası ile karşılıklı olarak çalışır. Yavaşlama ve durma eylemini başlatmak için frene bastığınızda ilk hamleyi yapan fren balatası, fren diski üzerinde sürtünmeyi başlatacaktır.  Fren diski sürtünmenin başlatıldığı yerdir. Aracınızın sağ sol yapmadan düzgün bir şekilde durmasını sağlayan parçaya fren diski denir.
Fren disk çeşitleri
1- Standart tip fren diski
2- Delikli tip fren diski
3- Oluklu tip fren diski
Standart tip fren diski: Otomobillerin çoğunda standart dediğimiz düz tip fren diskleri kullanılmakta. Bu tip diskler birçok aracın ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahiptir. Üretim süreci seri olan düz tip diskler fiyat olarak diğer tip disklere göre oldukça uygundur.
Delikli tip fren diski: İki ana tip yüksek performanslı fren diski vardır delikli ve oluklu tip.  Delinmiş fren  diskleri , adından da anlaşılacağı gibi, üzerine delikler açılmıştır.
Oluklu tip fren diskleri:  Oluklu fren diskleri yassı metal yüzeye oyulmuş yarıklar kullanır gaz, ısı ve suyu disklerin yüzeyinden uzağa hareket ettirmek için. Yarıklar, istenmeyen malzemeleri güvenli bir şekilde dışa taşıyan sulama hendekleri olarak düşünebilirsiniz. Oluklu tip fren diskleri performans araba sürücüleri arasında popülerdir çünkü kullandıkları araba türü disklere çok fazla stres uygular. Yukarıda delikli tip fren disklerinde bahsettiğimiz gibi, delinmiş diskler zayıflatılmıştır, bu da özellikle arka arkaya yapılan zorlu sürüşler, deliklerin etrafında çatlama riskini arttırır. Delinmiş fren disklerinden biraz daha dayanıklı olma eğiliminde olduklarından, oluklu fren diskleri bazı performans otomobil sürücüleri için daha iyi bir fren parçası seçimi olabilir.
Fren diskinin ömrü ne kadar?
Fren diskleri balatalar zamanında değiştirildiği taktirde çok çabuk deforme olan ya da bozulan bir parça değildir. Fren diskleri normal şartlar göz önüne alındığında 60.000 – 80.000 km aralığında bir ömre sahiptir Sert ve spor kullanım gerçekleştiriyorsanız fren diskleri çok daha erken deforme olacaktır. Sakin ve yumuşak bir kullanım diskiniz ömrünü uzatacaktır.
Fren diski tornalama nedir?
Bu işleme taşlatma da denmektedir. Fren diskleri yüzeyinde dalgalanma, yanma ve balatanın  oluşturduğu derin çizikler olabilir. Bu oluşan deformasyonları düzeltmek ve ortadan kaldırmak için torna tezgahın da yapılan işleme taşlama denir.
Bu işlemi yapmak için disklerinin kalınlığının yeterli ölçüde olması gerekir. Çünkü torna işlemi diskinizi düzeltirken kalınlık ölçüsünü de azaltacaktır. Diskleri yeterli kalınlıkta değilse tornalama işlemini yapmanız çok ciddi güvenlik sorunları çıkaracaktır. Bu Gibi durumlarda yeni disk almanız gerekecektir.
Fren diski yamulur mu?
Bu problem bir çoğunuzun yaşamış oldu sıkıntılardan bir tanesidirAracınızla 100 km hız ile giderken frene bastığınızda direksiyon titremeye başlar bu titreşimin sebebi diskinizin yüzeyinin yamulmuş olmasıdır. Fren diskleri yüksek ısıya karşı dayanıklı malzemelerden üretilir. Fakat bazen üretim hatası olan diskler ya da üretici firmanın kalitesi ürün kullanmasından dolayı, fren yaptığınızda oluşan bu yüksek ısıya fren diskleri dayanamaz ve zamanla formunu kaybederek şekil değişiklikleri oluşur. Bunun dışında çok ısınmış disklere soğuk su teması disklerinin formunu kaybetmesine sebep olacaktır.
 
Loading...