Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Şamandıra / Yakıt pompası

Şamandıralı Yakıt Pompası

Depo şamandırası nedir ne işe yarar?

Depo şamandırası yakıt deposunun içine bulunan ve içerideki yakıt seviyesini ölçerek araç sürücüsünü bilgilendirmek amacıyla kullanılan önemli bir parçadır. Aracın motor türüne göre benzin depo şamandırası ya da mazot depo şamandırası olarak da adlandırılabilen bu parça; genel itibari ile bir kol, şamandıranın kendisi ve şamandıranın konumuna göre değişen bir dirençten oluşur.
Sağlam bir şekilde çalışan şamandıra her zaman yakıtın üzerinde bulunur. Yakıt seviyesinde azalma oldukça şamandıraya bağlı olan kol azalan yakıtla birlikte aşağıya doğru iner ve şamandıranın konumu değişir. Bu değişim bir direnç tarafından ölçümlenir. Ölçülen direnç gösterge paneline iletilir ve araç sürücüsüne yakıtın miktarına yönelik bilgilendirme yapar. Çalışma sisteminden de anlaşılacağı üzere depo şamandırasında arıza olması durumunda aracınızdaki yakıtın oranı belirsiz olacak dolayısı ile de yolda kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceksiniz.

Depo şamandırası arıza belirtileri

Depo şamandırası sık sık bakım yapılması gereken ve arıza gösterme oranı çok yüksek bir parça değil. Bu demek değil ki hiçbir şey yapmanız gerekmiyor ya da hiçbir şekilde arıza göstermez.
1- Yakıt Göstergesinde Tutukluk,
2- Gösterge yalnızca belirli pozisyonlarda düzgün çalışır,
3- Yakıt göstergesinde dalgalanma,
Yakıt ölçüm işlemi şamandıra, iletim kabloları ve gösterge paneli yardımı ile yapılır. Yani şamandıranın düzgün bir şekilde çalışıp bilgiyi aktarmasına rağmen, gösterge panelinizde bir arıza varsa siz yakıt seviyesini yine hatalı görebilirsiniz. Eğer gerçekten yakıt ölçüm sisteminde bir arıza olduğunu düşünüyorsanız öncelikli olarak arızalı parçanın adının tam olarak konulması gerekiyor.  Şamandıranın arıza tespiti clip cihazı vasıtası ile yapılabilir. Bunun dışında mekanik olarak kontrolü de mevcutdur.
 
Loading...