Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Yağ karteri

Yağ Karteri

Yağ Karteri Nedir?
Motor bloğunun altında bulunur, karterin görevi motor yağının depolanmasını ve soğutulmasını sağlar. Çelik sacdan yapılmıştır. Aynı zamanda motorun alt kısmındaki krank bölmesini, krank mili ve yataklarını da kapatmış olur.
Krank milini ve yataklarını kapatarak koruma işleminde de görev almaktadır.
Motor yağı motor karterinde birikir, yağ pompası yağı buradan çeker ve basınçlı olarak yağ kanalları vasıtasıyla hareketli motor parçalarını  yağlar. Motor yağı değiştirileceği zaman,karterin altındaki boşaltma tapası gevşetilir ve yağ buradan boşaltılır. Karter tapalarının bazıları mıknatıslıdır, böylece küçük metal parçacıklarını çekerek, yağdan ayırmış olur. Karterin içinde hareket halindeyken yağın aşırı çalkalanmasını önlemek için sacdan delikli bölmeler bulunur.
Yağ karteri bölümünde biriken yağ, pompa ve basınçlı olarak gerekli motor parçalarına aktarılmaktadır. Yağ karteri nedir denildiğinde ise genel olarak soğutma işlemi olarak belirtilse de farklı işlemleri de yapmaktadır. Krank mili, subap mekanizması, silindir ve piston gibi çok önemli parçalar da karter içerisinde yer almaktadır. Araç ihtiyaç doğrultusunda yağ karterinden gerekli yağı alır ve aktarımı yapılır.
Karter Contası ve Tapası Ne İşe Yarar?
Karter contası da yağ sızıntılarını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Karter bölgesinde yer alan yağ, diğer noktalara aktarımı sırasında sızdırma gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu durumda karter contası devreye girerek, yağın sağlıklı bir şekilde aktarımını sağlamaktadır. Sızıntı dışında aynı zamanda fazla yağ kullanımının da önüne geçilmektedir. Bu sayede araç sağlığı ekstra bir şekilde korunmaktadır.
Yağ Karteri Arızası
Bir taş gelmesi ya da çukura girmek sonucunda yağ karterinde delinme ortaya çıkabilir. Yağ karteri arızasını anlamak için ilk olarak yağ kaçağı olup olmadığına bakılması önemlidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde aracınızı daha fazla çalıştırmamalı ve bulunduğunuz konuma bir çekici çağırmanız gerekmektedir. Daha fazla kullanmanız halinde hem size hem de aracınıza zarar gelebilecektir.
Karter yağ kaçırıyor ise aracınız çevreden gelebilecek çeşitli etmenlerle zarar görebilir. Yağ kaçırma durumunda herhangi bir müdahale yapamazsınız. Ancak aracınıza taş gelmediğinden ya da çukura girmediğinizden eminseniz, contalarda bir sorun olabilmektedir. Bu durumda contaların gevşemiş olması durumu ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda karter yağ pompası da işlevini tam olarak yerine getiremiyor olabilir.
 
Loading...