Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren Debriyaj Spreyleri

Balata Spreyi Nedir?
Bakımı yapılmayan fren sistemleri zaman içerisinde aracınızın fren sensöründe zor bir basıma neden olacaktır. Bu nedenle balata spreyi kullanımı yapılması gerekmektedir. Balata spreyi aracınızın fren sensörü gibi noktalarında önemli bir temizleme işlemi yapar.
Motor bir aracın en önemli noktalarından biridir. Doğru çalışması halinde birçok donanım da buna bağlı olarak doğru bir hizmet verecektir. Genel olarak motor sistemine bakıldığında herhangi bir parça arıza gösterdiğinde motorda da büyük bir arıza meydana gelebilmektedir. Bunu önlemek için motora gerekli olan bakımı yapmanız gerekmektedir. Balata spreyi motor temizleme işleminde de kullanılan önemli bir temizleyicidir. Balata spreyi nedir diye bakıldığında yalnızca fren sistemleri düşünülmemelidir. Sprey araçların belirli bölümlerinde kullanılmakta olan kirlerin temizlenmesi için kullanılmakta olan temizleyici spreydir. Balata spreyi özel olarak araçlara göre hazırlanmaktadır.
Balata Spreyi Ne İşe Yarar?
Araçların kullanımlarına bağlı olarak zaman içerisinde kir birikimi meydana gelmektedir. Bu kirler basit ya da dışarıdan gelen kirler değildir. Motor aksamları, fren balataları ve şanzıman gibi alanlarda kurum, killi toprak, yağ ve zift gibi kirler birikir. Biriken bu kirler araca zaman içerisinde büyük zararlar verebilir. Temizlenmemesi halinde balatalarda aşınmalara neden olacaktır. Aşınma halinde balata temizleyici kullanılmaması halinde fren sistemleri de doğru çalışmayarak performansını yitirecektir.
Balata Spreyi ile Motor Temizleme
Motor bölgesi genel olarak yıkama yapılmayan alanlar arasına girmektedir. Su ile yoğun bir şekilde temas etmesi halinde motor alanında istenmeyen arızalar meydana gelebilmektedir. Balata spreyi ile motor temizleme işlemi yapılması halinde yıkanmayan alanlardaki kirleri en iyi şekilde çıkaracaktır. Kullanım sırasında araç aksamlarını sökmeye gerek olmaması nedeniyle kolay bir kullanım alanı sağlayacaktır. Ancak balata spreyi ile motor temizleme işlemi yapılmadan önce bir bez ile motor yüzeyinin temizlenmesi ardından püskürtme yapılarak spreyin uygulanması gerekmektedir. Eğer tam bir temizleme olmadığına inanıyorsanız, tekrar bir bez ile silerek ikinci bir uygulama yapabilirsiniz. Yıkama yapılmaması nedeniyle en fazla kirin biriktiği motor bölgesinde balata spreyi kir, çamur, toz ve yağ gibi birikimleri ortadan kaldıracaktır.
Balata Spreyi Nasıl Kullanılır?
Balata temizleyici sprey kullanımı sırasında sıcak parçaların üzerine kesinlikle püskürtme yapılmaması gerekmektedir. Sprey içerisinde yer alan kimyasallar sıcak bir parça ile etkileşmesi halinde istenmeyen olaylar meydana gelebilmektedir.
Sprey kullanımı için aracınızı çalıştırmadan önce kullanım yapmanız gerekmektedir. İç aksamların bu durumda soğuk olması önemlidir.
Balata spreyin plastik alanlar da renk değiştirme özelliği vardır. Bu nedenle kullanmadan önce aracın plastik kısımlarından birisinde ufak bir deneme yapmanız gerekmektedir. Bu sayede plastik parçalara uyguladığınızda istemediğiniz bir durumla karşılaşmamış olursunuz.
Araçlarda boya ya da cila gibi işlemlerin olması nedeniyle de aracınızda önlem alarak kullanım yapmanız gerekmektedir. Balata temizleyici sprey yüksek püskürtme gücüne sahip olması nedeniyle uygulama sırasında aracınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
Kullanım yapılmadan önce çalkalama yaparak iç sıvının tamamen karışmasını sağlamanız gerekmektedir. Uygulama yapılan bölgeyi iyi bir şekilde bez ile temizlemeniz de gerekmektedir.
Araç içerisindeki kirlerin tamamen temizlenmesi için birkaç kez uygulama yapmalısınız.
Bu kurallara uymanız halinde aracınızda gerekli bakımı yapmış olacak ve güvenle kullanım sağlayacaksınız. Balata temizleyici kullanmak için özel bir profesyonel hizmet almanıza gerek yoktur. Gereken bu kurallara dikkat etmeniz halinde spreyi basit bir şekilde uygulayabilir ve aracınızı daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Balata Spreyi Ne Zaman Kullanılmalı?
Balata temizleyici kullanmak için belirli bir zaman söylemek doğru olmamaktadır. Genel olarak aracınıza dikkat ediyorsanız, düzenli bir şekilde balata spreyini aracınızda kullanmanız gerekmektedir. Ancak buna dikkat etmiyorsanız, seyir halinde fren sensöründe zor bir kullanım fark etmeniz halinde balata spreyini kullanabilirsiniz. Eğer biriken bir yağ, kir durumu var ise balata temizleyici bunu iyi bir şekilde temizleyecek ve eski kullanımına geri getirecektir. Ancak sprey kullanıldığı halde değişme yok ise fren sisteminizde bir arıza olabilir ve bunu kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
Balata Spreyi Zararları
İçerisinde etkili kimyasallar olması nedeniyle cildinizle temas etmemesi gerekmektedir. Temas etmesi halinde cildinizde olası bir yanma hissederseniz su ile müdahale etmek yerine doktora gitmeniz gerekmektedir. Balata spreyi zararları insan vücudu haricinde araçta herhangi bir zarar oluşturmaz yalnızca aracınızın plastik bölümlerinde ve boya alanlarında renk değişimine neden olabilmektedir.
 
Loading...