Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Aks keçesi

Aks Keçesi

Sıkça karşılaşılan sorunlardan biri ise, aks keçesinin deforme olmasıdır. Her ne kadar büyük bir sorun gibi görülmese de yağ kaçaklarına sebep olabileceğinden frenlerin düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Aks keçesi nedir? Ne işe yarar?

Aks keçesinin ana görevi, aksların giriş ucundaki alandan şanzıman yağının kaçmasını engellemektir. Aks mili ve aks kovanı arasında konumlandırılırlar ve yağın sızmasını engellerler. Aks keçeleri çelik bir halkanın üzerinde kauçuk bir yapıda bulunur. 4 Çeşit aks keçesi vardır. Bunları sıralayacak olursak;
  • Ön Aks Keçesi
  • Arka Aks Keçesi
  • İç Aks Keçesi
  • Dış Aks Keçesi
Aks keçesi aksa o da vites kutusuna bağlantılıdır. Vites kutusunun içinde hareketi sağlamak için belirli bir miktar yağ var. Ürettiği gücü akslar vasıtasıyla tekerlere iletmesi gerekiyor. Aks keçesi de vites kutusunun yağının kaçırmaması için benzer bir görev üstlenmektedir

Aks Keçesi yağ kaçırırsa ne olur?

Aks keçesinin yağ kaçırması demek vites kutusunun yağ kaçırması demektir.  Vites kutusu içerisinde bulunan çok sayıda dişlinin dönmesiyle birlikte hareketi aktarır. Yağ kaçağının oluşması ve vites kutusunun yağsız kalması sonucunda içindeki metaller birbirine sürterek çalışmaya başlar ve zaman içerisinde aşınma meydana gelir. Yağ seviyesinin ilk azaldığı anlarda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü içinde belir bir oranda yağ vardır ve yağlama imkanını güç de olsa gerçekleştiriyordur. Fakat siz yağ kaçağına müdahale etmeyip vites kutusunun devamlı o şekilde kullanılmasına neden olursanız yağ tamamen azalacağı için belki de bir daha kullanılamayacak hale gelecek. Muhtemelen içindeki dişliler birbirlerine sürtünmekten parça parça ayrılacak hatta bir süre sonra kırılacaktır. Bu nedenle yağ kaçağı fark edildikten sonra en kısa sürede onarımı gereklidir.

Aks keçesi arıza belirtileri nelerdir?

Eğer vites geçişlerinde zorluklar yaşıyorsanız ya da geçişlerde tuhaf sesler oluyorsa içindeki yağın azaldığını ve herhangi bir sorunun başlangıcıdır. Hatta yağ seviyesi tamamen azalmaya başladığında vites geçirmesiniz bile araç hareket haline geçince vites kutusunun içinden uğuldama sesi gelir. Debriyaja bastığınızda yük vites kutusundan kesileceği için bu ses de ortadan kalkacaktır. Ayrıca aracınızı park ettiğinizde özellikle tekerler bölümünden yağ damlamalarıyla karşılaşırsanız kaçak var demektir. Bu damlamalar öncelikle terleme olarak başlar. Bir süre sonra da yere damlamaya başlar. Bu belirtilerle karşılaşıyorsanız aks keçesinden şüphelenmeniz gerekli. Yağ kaçıran bir aks keçesini kullanırsanız vites kutusuna zarar vermenin dışında akan yağ fren balatalarına kadar uzanabilir. Kaçak yağ, balatalara gidip disk ve balatanın arasına girerek teması ortadan kaldıracaktır. Frene bastığınızda balata diski sıkamayacak dolayısıyla da aracınızı durdurmanız neredeyse imkânsız olacak. Bu sizin kaza riskinizin oluşmasına da neden olabilir.

Tüm bu parçaları ve bunların dışındaki tüm yedek parçaları sitemizde bulabilir, daha detalı bilgi almak için sitemiz parcasehri.com'a bakabilirsiniz.
Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/aks-parcalari-blog linkinden ulaşabilirsiniz.
 
Loading...