Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Hidrolik Direksiyon Yağı

Direksiyon hidrolik yağı nedir?
Direksiyon hidrolik sıvısı, hidrolik direksiyon sistemi için hidrolik destek sağlar. Direksiyon hidrolik yağı, köpürmeyi önlemek, korozyonu bastırmak ve hidrolik direksiyon pompası ve direksiyon dişlisinde yüksek performansta yağlama yapmak için katkılarla güçlendirilmiş mineral yağ veya sentetik yağlardır.
Hidrolik direksiyon yağı, direksiyon sisteminizdeki gücü ileten hidrolik sıvısıdır.
Hidrolik direksiyon yağları satışa sunuldukları ambalajları üzerinde karşıladığı standartlar ve hangi otomobil markalarında kullanılabileceği hakkında bilgi içerir.
Normal şartlarda, direksiyon hidrolik yağı seviyesi uzun yıllar boyunca sabit kalmalıdır. Ancak araç yaşlandıkça sistemde meydana gelen sızıntılar yavaş yavaş sıvı kaybına neden olabilir.
Direksiyon hidrolik yağı ne zaman değiştirilir?
Hidrolik direksiyon yağı nispeten temiz bir ortamda çalışır, bu nedenle uzun süre dayanır.  Genel bir ortalama vermek gerekirse direksiyon hidrolik yağı her 5 yılda bir veya 100.000 km’de bir değiştirmek hidrolik direksiyon sisteminin ömrünü uzatmaya ve oluşabilecek arızaların önüne geçmeye yardımcı olacaktır.
Direksiyon hidroliğinin eksildiğini nasıl anlarız?
1- Gürültülü direksiyon  
2- Hidrolik direksiyonunuz, özellikle aracınızı park ederken ya da yavaş hareket ettiğinizde, her türlü gürültüyü yapıyorsa, hidrolik direksiyon haznenizdeki sıvı seviyesini kontrol edin.
3- Sarsıntılı veya gergin hidrolik direksiyon
4-Direksiyonu çevirmek zorlaşır, hidrolik direksiyon sistemleri sıvı kaybettikçe daha düşük verimle çalışırlar.
5- Direksiyonu sağa ya da solo çevirdiğinizde direksiyonun pompanızdan ince tiz bir çığlık geliyorsa hemen hidrolik direksiyon yağ haznenizi kontrol etmelisiniz.
6- Araç altında oluşan yağ birikintileri, aracınızı her park ettiğiniz yerde yağ birikintisi oluşuyorsa aracınızda yağ sızıntısı var demektir. Bu yağ sızıntısının birçok sebebi olabilir. Olabilecek sebepler arasında direksiyon sisteminizden sızan yağ da olabilir. Yağın cinsini kontrol ederek ne sıvısı olduğunu tahmin edebilirsiniz.
 
Loading...