Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Radyatör

Radyatör

Radyatör Nedir?

Araçlarda radyatör bulunmamış olsaydı, motor birkaç dakika içerisinde hararet yapar, motor da arıza meydana gelirdi.
Bu sebeple radyatör aracın çok önemli bir parçası olarak sayılmaktadır. Araç soğuk olarak marş edildiğinde, soğuk döngü de devreye girmiş oluyor. Motor yağını soğutmak için, motor ilk çalıştığında, daha küçük çaplı bir soğuk döngü devreye giriyor. Küçük çaplı soğuk döngü 80 / 90 derecelere ulaştığında, termostat devreye giriyor. Mekanik olarak daha büyük çaplı bir soğuk döngü içerisine giriyor. Böylece daha serin olan su ısıtılarak, büyük döngü sayesinde, motor yağı soğutuluyor.

Radyatör Arızası Neden Olur ?

Soğutucudan olan sirkülasyonun dışında, soğukluğun yayılmasına yarayan, soğutucu borular bulunmaktadır. Bu borular için ucuz malzeme kullanımı, boruların lastik veya dokuma malzemesinden üretilmesi, zamanla aşınarak yırtılmasına ve bağlantı uçlarının da su sızdırabilir hale gelmesine sebep olabilir. Bu durum aracın altındaki su birikintilerinden veya su derecesinin bir anda değişkenlik göstermesinden anlaşılır. Şayet sürüş esnasında derecenin aniden yükseldiği fark edilirse ,kaynağını araştırmak ve müdahale etmek gerekir. Ancak motor sıcakken, soğutucunun kapağını hemen açıp buhara maruz kalmaktansa, motorun kısa süre soğumasını bekleyerek harekete geçmeniz önerilir.
Sorunun bir diğer kaynağı ise, soğutucunun kendisine bağlı olabilmektedir. Sebebi ise; malzemesi alüminyum malzemesinden olduğundan zamanla sızdırmazlık özelliğini kaybeder ve paslanır. Şayet paslanma ileri seviyelere ulaştıysa ve soğutucuyu eritmeye başladıysa, soğutucunun değiştirilmesinden başka bir çare yoktur. Pasa yenik düşmediği taktirde, soğutucular uzun ömürlüdür. Kış aylarında donmaya karşı önlem amaçlı maddeler kullanılmalıdır.

Radyatör Parçaları Nelerdir?

1- Soğutma fanı:
2- Su pompası:
3- Termostat:
4- Radyatör kapağı:
 
Loading...