Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Alternatör rulmanı

Alternatör Rulmanı

Alternatör Rulman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dinamo rulmanının bozulmasına bağlı olarak ince ıslık sesi duyulur. Koku gelebilir. Araç rölantide iken fazla elektrik getirecek donanımlar açıldığında araçta rölanti titremesi ve dalgalanması meydana gelir. Bu belirtiler en çok karşılaşılan alternatör (şarj dinamosu) arıza belirtileridir.

Şarj Dinamosu Ses Yapıyor İse:

Şarj dinamosundan gelen ses genellikle rulman kaynaklıdır. Rulmanlar iki demir halka plaka arasında bilyalardan oluşan mekanik bir aksamdır. Bu aksamın zamanla bozulması, rulmanın sesli çalışmasına sebep olur. Rulman, ses yapmaya başladığı zaman değiştirilmez ise kilitlenebilir.Rulman kilitlenmesi, rulman halkasına bağlı olarak sürekli dönen kayış aksamını durdurmaya zorlar. Kayış krank milinden aldığı devinim ile dönmeye devam eder.
Bu durumum iki olası sonucu vardır.
1. Kayış kopabilir.
2. Kayış dönmeye devam eder ancak sürtünme yüzünden her dakika ısınarak alev alabilir.

 İkinci sonuçta, araç seyir halinde motor kısmından alev alması durumunda araç tamamen kullanılmaz hale gelecektir. Kayışlar plastikten yapılmıştır ve fazla dirence dayanıksızdır Bun sebeple kayışın kopması daha muhtemeldir. Kopması durumunda , kayışa bağlı olarak diğer donanımlar da(hidrolik direksiyon pompası, frenler, klima gibi ) devre dışı kalır. Özellikle direksiyon hidroliğinin aniden devre dışı kalması ve frenlerin sertleşmesi ve tutmaması kazalara neden olabilir. Bu durum maliyet sorunsalını ikinci planda bırakarak can güvenliği riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/alternator-blog linkinden ulaşabilirsiniz.
Loading...