Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Motor Takozu

Motor Takozu

Motor takozu nedir ve ne işe yarar?
Takoz çalışma sisteminde en önemli görev, motor tarafından oluşturulan titreşimlerin şaseye temas etmemesini sağlamaktır. Takoz bunu engellemektedir. İçerisinde yer alan maddeler ile bu engelleme işlemi yapılır ve sürücü bu işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez. Aynı zamanda motor takozu, motor hızının artması ile doğru orantılı olarak aracın yana doğru savrulması ve yatması gibi durumları engeller. Bu nedenle motor sisteminde önemli bir yeri bulunmaktadır. Motorun korunması, aracın güvenli çalışması ve doğru hizmet alabilmeniz için motor takozu sistemine dikkat etmeniz gerekmektedir.
Motor Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?
Motor takozu arızalanmasında ilk olarak çatlama, kauçuk yırtılması ve ayrılması gibi durumlar ile kendini belli etmektedir. Aynı zamanda üst kulak arızası nasıl anlaşılır denildiğinde sıvı sızıntısına bakmanız gerekmektedir.  Motor takozu arızası çeşitlerine göre değişiklik gösterse de arızalanma nedenleri aynı olabilmektedir. Yağ haznesinin zayıflaması ya da kauçuk maddenin zarar görmesi durumları en etkililerinden biridir.
Araç kullanımı sırasında fazla titreşim hissedilmesi. Titreşimler araç kullanımında kendini ilk olarak yavaş bir şekilde göstermektedir. Zaman içerisinde bu titreşimler artmaktadır. Hidrolik ve aktif motor takoz çeşitlerinde kendini daha çok göstermektedir.
Hararet. Motor takozu kırılması ile birlikte motorun araç içerisinden düşmesi gibi bir durum meydana gelmez. Ancak bu durum soğutucu hortumlar, kablolar ve egzoz boruları gibi elektrik aksamlarına zarar verebilir.
Araçtan gelen tıkırtı sesleri. Motor gevşek bir yapıda olması halinde bu sesleri duyabilirsiniz. Sert bir hızlanma da ya da motor freni yapılması halinde tıkırtı sesleri duyulabilmektedir.
Üst motor takozu arızası nasıl anlaşılır konusunda aracın sistemsel ve yapısal olarak çalışma şekli önemlidir. Denge sistemini koruması nedeniyle aracın savrulmalarına ve zaman içerisinde motor arızalanmasına neden olacaktır.
 
Loading...