Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Rot mili

Rot Mili

Rot Mili Nedir?


 Rot kolu olarak da bilinen rot mili mafsallı bir parçadır. Bir tarafı direksiyon kutusuna diğer tarafı ise rot başına bağlıdır. Direksiyon kutusu ile tekerleğin birbirine olan bağlantısını sağlar. İçi boş veya dolu olacak şekilde çelik malzemeden üretilir. Aracın esneme esnasında rahat hareket edebilmesi için rot milinin bir ucu oynar başlık şeklindedir. Direksiyon kutusu tarafında bulunan bölümün ucunda mafsal vardır ve her iki ucunda vida bulunur.

Bu vidalar, rotları yerinden sökmeden ayar yapılmasını sağlar. Günümüzde kullanılan rot milleri genellikle somunlu tiptir. Direksiyon rot ayarı (teo-in toe-out), bu somunların gevşetilmesi ve rot kolunun döndürülmesiyle yapılır.
Rot mili, direksiyon kutusundan gelen hareketleri tekerleklere iletir. Aracın sağa ve sola doğru dönme hareketi bu milin itmesi ve çekmesi sayesinde olur.


Rot Mili Arıza Belirtileri


Rot mili kolay arızalanan bir parça değildir. Arıza yapması için sert bir darbe alması gerekir. Bununla birlikte aracın dikey ve yatay hareketleri rot milinin mafsal kısmı tarafından karşılanır. Bu nedenle zamanla mil üzerinde aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmalar ise rot milinde boşluklar oluşturarak bir takım seslere ve titreşimlere sebebiyet verir.

Seslerin şiddeti çukurlarda daha belli olur. Genellikle vurma şeklinde ses yapar ve direksiyondan hissedilebilir. Arızanın ilerlemesi durumunda ise aracın sağa sola çekmesi, aşırı direksiyon boşlukları, direksiyonun kendini toparlayamaması gibi belirtiler görülür. Ayrıca aracın tekerleklerinde hızlı ve düzensiz aşınmalar meydana gelir.Böyle durumlar tespit edilirse rot mili tamir edilemediği için yenisi ile değiştirilmelidir.


Arızalı rot kolu değişmezse ne olur?


Rot kolunun bozuk olduğu bilinerek araç kullanımına devam etmek doğru olamayacağı gibi bazı ciddi problemleri de beraberinde getirecektir. En basit olarak tekerleklerde oluşabilecek açısal sorunlardan dolayı teker dahil olmak üzere birçok parçanın erken deformasyonuna sebep olacaktır.


Rot kolu ses yapar mı?


Rot kolunun boşluk yapması bozulduğu anlamına gelir. Rot kolunda oluşan boşluk, kasislerden geçerken veya çukurlara girildiğinde gıcırtı sesi yapacaktır. Gıcırtı sesini aracınızın ön takımında birçok direksiyon mekanizması bileşeni veya süspansiyon bileşeni yapabilir. Böyle bir ses duyduğunuzda detaylı olarak ön takım kontrol edilmelidir.


Rot kolu ne zaman değiştirilir?


Rot kolunun belirlenmiş bir periyodik değişim zamanı yoktur. Rot kolu bozulduğu yani boşluk yaptığı zaman değiştirilmelidir. Aracınızda hissettiğiniz bir çekme varsa bu rot kolunun bozulduğu anlamına gelmeyebilir. Aracınızın rot ayarına ihtiyacı olabilir.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/rot-basi-blog linkinden ulaşabilirsiniz.

Loading...