Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Rot başı

Rot Başı

Rot başı nedir?

Rot başı, direksiyon mekanizmasının tekerleğe yön vermek için kullandığı bir dizi parçanın son halkasıdır. Rot başları, rot kolunun ucuna vidalanarak takılır. Direksiyon kutusundan çıkan yönlendirme hareketini, direksiyon rot kolundan, deveboynuna, oradan da tekerlere iletilmesini sağlayan parçadır. Rot başının ucu küresel mafsal şeklinde dizayn edilmiştir. Küresel şekilde olmasının sebebi tekerleğin bulunduğu pozisyonun açısı ne olursa olsun direksiyon kutusundan gelen hareketi rahatlıkla uygulayabilmesi içindir. Rot başının direksiyon mekanizması sistemi içerisinde ki görevi ilk günkü ile aynıdır.

Rot başı arızası nasıl anlaşılır?

Rot başının yapacağı tek arıza küresel mafsal şeklinde olan bağlantı başının bozulmasıdır. Küresel mafsal bozularak boşluk yapmaya başlar..

Rot başı tamiri yapılır mı?

Önemli bir bağlantı parçası olan rot başının tamir edilmesi pek önerilen bir yöntem değildir.


Rot başı bozuk olursa ne olur?

Tekerleklerde oluşabilecek açısal sorunlardan dolayı teker dahil olmak üzere birçok parçanın erken deformasyonuna sebep olacaktır.
En tehlikeli durum ise arızalı rot başının yaptığı boşluk sebebi ile vuruntu yaparak zaman içinde kırılma riskinin olmasıdır. Rot başı kırılırsa araç üzerindeki yön hakimiyetiniz ve kontrolünüz yok denecek seviyeye inecektir.

Rot başı ses yapar mı?

Rot başının boşluk yapması bozulduğu anlamına gelir. Rot başında oluşan boşluk, kasislerden geçerken veya çukurlara girildiğinde gıcırtı yapacaktır.

Rot başı ne zaman değiştirilir?

Rot başının belirlenmiş bir periyodik değişim zamanı yoktur. Rot başı bozulduğu yani boşluk yaptığı zaman değiştirilmelidir.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/direksiyon-on-takim-kiti-salincak-blog linkinden ulaşabilirsiniz.

Loading...