Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Salıncak

Salıncak

Salıncak nedir?
Salıncak ön tekerleklerinizi arabanızına bağlayan ara bağlantı elemanıdır. Bir ucu tekerlek grubuna, diğer ucu aracınızın şasisine bağlanır.
Üst salıncak ön tekerleğin en üst kısmına bağlanır ve alt salıncak ön tekerleğin en alt kısmına bağlanır, her iki salıncak da arabanın şasisine bağlanır. Aracınızın arka tekerlerinde bağımsız süspansiyonunuz varsa, tasarım ön süspansiyon ile hemen hemen benzerdir.
Salıncak ne zaman değiştirilir?
Salıncak mekanizmasının periyodik olarak değiştirilmesi gereken bir kilometre ya da yıl bazında bir süresi yoktur. Salıncak bozulduğu zaman değiştirilmesi gereken bir süspansiyon bileşenidir. Bir salıncağın değiştirilmesini gerektirecek birkaç neden vardır. Ayrı olarak değiştirilemeyen, salıncak üzerine perçinenmiş yıpranmış bir rotil en yaygın nedenlerden biridir. Bir rotil çok önemli bir bileşendir. Rotil aşındığında ya da arızalandığında, araç sürmek güvenli değildir. Ön tekerlek, alt süspansiyondan ayrılabilir ve sürücü aracın kontrolünü kaybeder.
Aşınmış veya yırtılmış salıncak burçları, salıncağın değiştirilmesi gerekebilmesinin bir başka nedenidir. Salıncak burçları arızalanmışsa, genellikle salıncak komple değiştirilir. Salıncak ayrıca, ön tekerleklerden birini içeren bir çarpışmada veya kaldırıma çarptıktan sonra bükülmeye ya da çatlamaya en elverişli parçadır. Bu gibi durumlarda salıncak değişimi kaçınılmazdır.
Salıncak çeşitleri
1- Çelik salıncak
2- Dökme demir salıncaklar
3- Alüminyum döküm salıncakları
Salıncak arızası nasıl anlaşılır?
1- Ani kalkış ve frenlemelerde tekerlerden gelen tık sesi ve ileri geri oynuyor hissiyatı,
2- Çukurlara giriş ve kasislerden geçişlerde bozuk olan taraftan gelen gıcırtı veya lokurtu sesleri,
3- Tek taraflı ya da çift taraflı bozulmalarda aracın sağa sola çekmesi.
 
Loading...