Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Abs sensörü

Abs Sensörü

ABS Sensörü Nedir?
ABS sistemi araçların fren yeteneğini artırmak için kullanılmakta olup sürücüye yol hâkimiyeti kazandırmaktadır. Bu sayede araçla seyir halindeyken tehlike karşısında ani fren yapılması halinde araç savrulmayacak ve kontrollü bir şekilde frenleme yapabilme imkânı olacaktır. ABS sensörü ölçme ve temizleme işlemleri ile aracın bu sisteminin her zaman etkili bir şekilde çalışmasını sağlanır.
ABS sensörü nasıl çalışır?
1-Aktif Tip
Aktif tip kullanılan bir ABS sensöründe dış enerji kaynakları gerekmektedir. Bu enerji kaynakları Hall tipi sensör ve Magneto dirençli sensörlerdir. Hall tipi sensör kullanımında ABS sensörü manyetik alanlarda gereken ayarlamalara bir tepki oluşturarak, motor kontrol ünitesine dalga sinyali ile voltaj farkını iletmektedir. Temassız tespitin kullanılmasında dönmesine gerek duyulmamaktadır. Bu sensör düşük hızlarda dahi güvenilir bir sistem oluşturur. Magneto dirençli sensör kullanımında, ABS sensörü için en gelişmiş olan yapıya sahiptir.
2-Pasif Tip
Pasif tip sistemlerde dişli çark gereksinimi bulunmaktadır. Daha hassas bir yapısı olması nedeniyle kullanımda etkili bir sistem üzerinden çalışmaktadır. ABS sensörü arızası bu hassaslığa bağlı olarak da zaman içerisinde oluşabilmektedir. Tekerlekler belirli bir hıza ulaştığı anda çalışmaya başlar. Ters yönde çalışma durumları olmaması nedeniyle hareket yönünü belirleme gibi bir işlem yapamazlar. Dişli çark sistemi tekerlek göbeğinde yer alır. Bu sayede tekerlek döndükçe, manyetik alanı değiştirerek bobinde ölçülebilen bir alternatif voltaj sinyali oluşturur.
ABS Sensörü Parçaları
Hız Sensörü
Valfler
Pompa
Kontrol Sistemi
ABS Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
Araç gösterge paneli üzerinde ABS, ESP ya da fren sistemine ait olan uyarı ışıklarının yanması
Fren mesafesinde uzama olması
Arıza durumu oluşması halinde ECM tarafından araç kayıyor olarak algılanması nedeniyle frene basıldığı anda pompalama işlemini devreye sokabilmektedir.
Frene basıldığı anda aracın yana doğru savrulması
Hız sabitleyicinin devre dışı kalması
Islak ya da kaygan olan zeminlerde aracın kayması
 
Loading...