Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Hava filtresi

Hava Filtresi

Araba hava filtresi ne işe yarar?
Motorlar aracın ilerlemesi için gereken enerjiyi üretirken yakıtla birlikte havayı da kullanıyor. Atmosferden alınan ve yakıtın tutuşmasını sağlayan bu havanın motora girmeden önce filtrelenmesi gerekir. Motordaki bu görev ise hava filtresi tarafından yerine getirilir. Motora zararlı partiküllerin ve yabancı maddelerin girişini engelleyen hava filtreleri görevini yerine getirdiği takdirde yakıt tüketimini ideal seviyede tutmakla kalmıyor motordan maksimum performans elde edilmesini de sağlıyor.
Araba hava filtresi arızası nasıl anlaşılır?
Hava filtresinde bir arıza olup olmadığını anlamak için normal bir sürüş yapmak yeterli. Sürüş sırasında gaz pedalına basıldığında araç normal tepkisini vermiyorsa bu motora alınan hava miktarında veya kalitesinde farklılık olduğu anlamına geliyor. Bu gibi arızalarda aracın hızlanması da daha geç gerçekleşiyor. Ayrıca yakıtın tutuşması için gereken hava miktarı sağlanamadığı takdirde motor daha fazla yakıta ihtiyaç duyarak yakıt tüketiminin artışına neden oluyor
Marş problemleri, rölantide aşırı titreme ve motor gücünde kayıp görülüyorsa hava filtresinde bir arıza söz konusu olabilir. Hava filtrelerinin değiştirilme sıklığı büyük ölçüde çevresel koşullara, aracın kullanım sıklığına ve sürüş tarzına bağlı olarak değişebiliyor.
Araba hava filtresini değiştirmenin faydaları
Aracın performansını korumak için bu işlemin düzenli periyotlarla yapılması gerekiyor. Küçük partiküllerin motora girmesini önleyen bu parçadaki arızalar giderilmediği takdirde daha büyük zararlar meydana gelebiliyor.
Hava filtresini değiştirmenin üç faydası:
1- Artan yakıt verimliliği: Tıkalı bir hava filtresini değiştirmek, aracınızın marka ve modeline bağlı olarak yakıt verimliliğini artırabilir. Kirli veya hasarlı bir hava filtresi, aracınızın motoruna akan hava miktarını sınırlayarak daha fazla çalışmasına neden oluyor ve bu da daha fazla yakıt kullanımını beraberinde getiriyor
2- Daha düşük emisyonlar: Hasarlı ve kirli filtreler motora giden hava akışını azaltarak araçtaki hava-yakıt dengesini değiştiriyor. Bu dengesizlik bujileri kirleterek motorun performans kaybetmesine ve pürüzlü çalışmasına sebep oluyor. Daha da önemlisi, aracınızın egzoz emisyonları üzerinde doğrudan etkiye sahip.
3- Uzun motor ömrü: Bir tuz tanesi kadar küçük bir partikül hasarlı bir hava filtresinden kolaylıkla geçebiliyor. Silindir ve piston gibi hassas parçalara girmesi olası bu partiküller onarılması çok pahalı hasarlara davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle hava filtresini düzenli periyotlarla değiştirmek oldukça önemli.
Araba hava filtresi nasıl temizlenir?
Belirgin ve gözle görülür bir hasar almayan filtreler temizlendikten sonra da iyi bir performans sunabiliyor. Ancak yine de yeni bir filtrenin sağladığı avantajı sunmaz.
 
Loading...