Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Hidrolik direksiyon yağ deposu

Hidrolik Direksiyon Yağ Deposu

Direksiyon hidrolik yağı nereden konur?


 Önce motorunuzdaki hidrolik direksiyon pompasını ve sıvı haznesini bulmanız gerekir. Direksiyon pompası genellikle kayış tahriklidir ve hidrolik yağ haznesi pompanın üzerine monte edilmiş olarak motor kaputunu açtığınızda rahatlıkla görebileceğiniz ve ulaşabileceğiniz bir konumda olduğunu göreceksiniz.

Bazı otomobil tasarımlarında, yer sıkıntısından dolayı direksiyon pompası kolay ulaşılamayacak yerlere konulabilir, bu gibi durumlarda direksiyon hidrolik sıvısı haznesi sağ ya da sol tekerlek davlumbazının içinde bulunabilir.


Direksiyon hidrolik sıvı seviye kontrolünüzü motor kapalı durumdayken yapınız.
Direksiyon hidrolik sıvısı haznesinin üstündeki kiri veya gresi silin, ardından kapağı sökün. Kapağın alt tarafına sabit bir seviye çubuğu olabilir veya rezervuarın içinde veya dışında direksiyon hidrolik sıvısının seviyesini gösteren çizgiler olabilir.


Seviye belirtilen orandan düşükse, seviyeyi tam işarete getirmek için yeni direksiyon hidrolik sıvısını ekleyin.


Direksiyon hidrolik haznesini aşırı doldurmaktan kaçının, çünkü hidrolik ısındığında genleşeceği için fazla olan direksiyon hidroliğini dışarı atmak için hazneyi zorlayacaktır.


Normal şartlarda, direksiyon hidrolik yağı seviyesi uzun yıllar boyunca sabit kalmalıdır. Ancak araç yaşlandıkça sistemde meydana gelen sızıntılar yavaş yavaş sıvı kaybına neden olabilir.


Direksiyon hidrolik yağı ne zaman değiştirilir?


 Hidrolik direksiyon yağı nispeten temiz bir ortamda çalışır, bu nedenle uzun süre dayanım gösterir. Bazı araç üretici firmanın hidrolik direksiyon sıvısı için önerdiği bir servis aralığı bile yoktur. Genel bir ortalama vermek gerekirse direksiyon hidrolik yağı her 5 yılda bir veya 100.000 km’de bir değiştirmek hidrolik direksiyon sisteminin ömrünü uzatmaya ve oluşabilecek arızaların önüne geçmeye yardımcı olacaktır.


Direksiyon hidrolik yağı neden eksilir?


 Hidrolik direksiyon sistemlerinde en yaygın görülen problem yağ kaçaklarıdır. Hidrolik direksiyon yağı hortumlardan ve hortum bağlantılarından, hidrolik direksiyon pompasından veya hidrolik direksiyon dişlisinden son olarak da direksiyon kutusundan sızabilir. Hidrolik direksiyon kutusundaki keçeler ve sürgülü valf düzeneğindeki O-ring contaları sık sık sıvı sızıntılarının meydana geldiği noktalardır.


Direksiyon hidroliğinin eksildiğini nasıl anlarız?


1-Gürültülü direksiyon 


2-Sarsıntılı veya gergin hidrolik direksiyon


3-Direksiyonu çevirmek zorlaşır


4-Çığlık atan direksiyon


5-Araç altında oluşan yağ birikintileri

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/direksiyon-kutusu-blog linkinden ulaşabilirsiniz.

Loading...