Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Hararet müşürü

Hararet Müşürü

Hararet Müşürü;
Aracınızın ekranında yer alan hararet göstergesinde motorun sıcaklığını görmenizi sağlayan parçadır. Motor yüksek sıcaklıkta çalışan bir donanımdır. Bu motoru soğutma ile görevli suyun sıcaklığını belirleyip motor kontrol ünitesine bildiren parça hararet müşürüdür.
Aracın motor bloğunda yer alan bu hararet müşürünün üzerinde bir kablo bulunmaktadır. Bu kablo aracın göstergesine sinyal yollar ve bu sinyaller ile motor suyu sıcaklığını hararet göstergesinde görmenizi sağlar.
Çoğunlukla silindir kapağı üzerinde radyatörden en uzak noktaya yerleştirilmiştir. Ancak termostata yakındır. Hararet müşürünün yerini bulabilmek için motor silindir kapağının yanlarına bakılmalı, metal boru şeklinde bir çıkış borusu şeklinde olacaktır, motorda dolaşıp motorun sıcaklığını üzerine alan ve ısınan su, bu su çıkışından çıkacaktır. Bu metal boru çıkış ucu, bir plastik ve kauçuk hortuma kelepçelenmiştir. İşte motor soğutma suyu sıcaklık sensörü, silindir kapağındaki bu metal su çıkış borusu üzerinde ya da hemen yakınındadır.
HARARET MÜŞÜRÜ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR ?
Aracınızın hararet müşürü arızalandığında hararet göstergesinde motor sıcaklığını size yanlış gösterir yani motor sıcaklığınız 80 derece iken bu müşür arızalıysa gösterge de 60 olarak yada 110 olarak gösterir bu da sizin araçta bir sorun olduğunu düşünmenize sebep olmaktadır. Hararet müşürü arızalı ise gösterge de yer alan sıcaklık değerleri de yanlış olacaktır.
Aracınızda hararet yüksek olmasına rağmen harareti düşük gösterebilir.
Aracınızın harareti yüksektir ama müşür arızalı olduğundan göstergede düşük gözükecektir.
 
Loading...