Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren hortumu

Fren Hortumu

Fren hortumu
Fren Hortumu tüm araçlarda güvenlik açısından çok kritik bir parçadır. Frenler her kullanıldığında aşırı gerilim altında çalışan fren hortumları düzenli olarak kontrol edilmelidir çünkü herhangi bir hata fren hidroliği kaybına neden olabilir. Bu basınçta bir düşüş anlamına gelir ve çok ciddi fren arızalarına neden olabilir.
Fren hortumları, fren ana merkezinden basınçlı olarak fren boruları vasıtasıyla gönderilen basınçlı fren hidrolik yağını, tekerlek fren sistemine iletirler. Hidrolik bağlantıyı, hareketli olan tekerleklere ilettiğinden dolayı esnek olarak çalışabilmeli ve dış ortamla direkt temasta olduğundan dayanıklı olmaları gerekmektedir. Fren hortumları, fren borularına ve tekerlekteki fren silindirine bağlantı rakorları ile bağlanırlar. Fren hortumlarının dayanımını arttırmak için kauçuk ve çelik örgü bir arada kullanılmaktadır.
Bir Fren Hortumunun doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin tek yöntemi görsel bir inceleme gerçekleştirmektir. Eğer görünür çatlak veya kaçaklar varsa bu tüm fren ağının hasarlı olduğunun bir göstergesi olabilir, çünkü tüm fren parçaları birbirlerine benzer oranlarda aşınır. Fren hortumları her beş yılda veya 50.000 km’de bir değiştirilmesi önerilir.
 
Loading...