Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Şanzıman takozu

Şanzıman Takozu

Motor Takozu Nedir?
Motor takozu, motorun alt bölgesinde bulunan ve motor sisteminin yol açtığı vibrasyon üzerinde emici bir görevi olan ve araç savrulmalarına karşı dengeyi sağlayan bir sistemdir.
Motorun sağ ve sol alanlarında iki ayrı parça olarak yer almaktadır. Görüntü olarak kulak yapısına benzemesi nedeniyle motor kulağı da denilebilmektedir. Araç sistemi, güvenli sürüş ve konfor için motor takozu oldukça önemlidir. Bu nedenle arızalanma gibi durumlarda dikkatli olmanız gerekmektedir.
Motor takozunun arızalanması direkt olarak motorla bağlantılıdır. Bu nedenle arızalanma durumlarında aracın motor sistemi zaman içerisinde bozulacak ve ciddi hasarlarla karşılaşacaktır. Hızlı bir şekilde tamir edilmesi ve arızasının önemsenmesi gerekmektedir.
Ne İşe Yarar?
Takoz çalışma sisteminde en önemli görevi, motor tarafından oluşturulan titreşimlerin şaseye temas etmemesi sağlamaktır. Takoz bunu engellemektedir. İçerisinde yer alan maddeler ile bu engelleme işlemi yapılır ve sürücü bu işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez. Aynı zamanda motor takozu, motor hızının artması ile doğru orantılı olarak aracın yana doğru savrulması ve yatması gibi durumları engeller. Bu nedenle motor sisteminde önemli bir yeri bulunmaktadır. Motorun korunması, aracın güvenli çalışması ve doğru hizmet alabilmeniz için motor takozu sistemine dikkat etmeniz ve arızaları iyi bir şekilde okumanız gerekmektedir.
Motor Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?
Motor takozu arızalanmasında ilk olarak çatlama, kauçuk yırtılması ve ayrılması gibi durumlar ile kendini belli etmektedir. Aynı zamanda üst kulak arızası nasıl anlaşılır denildiğinde sıvı sızıntısına bakmanız gerekmektedir.  Motor takozu arızası çeşitlerine göre değişiklik gösterse de arızalanma nedenleri aynı olabilmektedir. Yağ haznesinin zayıflaması ya da kauçuk maddenin zarar görmesi durumları en etkililerinden biridir.
1- Araç kullanımı sırasında fazla titreşim hissedilmesi. Titreşimler araç kullanımında kendini ilk olarak yavaş bir şekilde göstermektedir. Zaman içerisinde bu titreşimler artmaktadır. Hidrolik ve aktif motor takoz çeşitlerinde kendini daha çok göstermektedir.
2- Hararet. Motor takozu kırılması ile birlikte motorun araç içerisinden düşmesi gibi bir durum meydana gelmez. Ancak bu durum soğutucu hortumlar, kablolar ve egzoz boruları gibi elektrik aksamlarına zarar verebilir.
3- Araçtan gelen tıkırtı sesleri. Motor gevşek bir yapıda olması halinde bu sesleri duyabilirsiniz. Sert bir hızlanma da ya da motor freni yapılması halinde tıkırtı sesleri duyulabilmektedir.
 
Loading...