Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Ön takım kit

Direksiyon Ön Takım Kiti, Salıncak

Salıncak nedir?

 Basit bir ifadeyle, salıncak ön tekerleklerinizi arabanızına bağlayan ara bağlantı elemanıdır. Bir ucu tekerlek grubuna, diğer ucu aracınızın şasisine bağlanır.

Üst salıncak ön tekerleğin en üst kısmına bağlanır ve alt salıncak ön tekerleğin en alt kısmına bağlanır, her iki salıncak da arabanın şasisine bağlanır. Aracınızın arka tekerlerinde bağımsız süspansiyonunuz varsa, tasarım ön süspansiyon ile hemen hemen benzerdir.

Salıncak nasıl çalışır?

A-Her bir salıncak araç şasisine iki salıncak burcu ile bağlanır. Bu burçlar kontrol kollarının yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlar.


B- Salıncağın karşı ucu çelik bir mile bağlıdır. Bu mil, ön tekerleğin cıvatalandığı rotildir. Takviyeli olmayan araçlarda, rotil hem bilyeli hem de üst ve alt salıncağa tutturulmuştur. Rotil, ön tekerleğin sola ve sağa dönmesine izin veren ve tekerleklerin zemin yüzeyinde yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayan çelik bir soket içine yerleştirilmiş çelik bir bilyadır.


C- Kimi araçta amortisör yatağına bu görselde ise salıncak soketine yerleştirilmiş olan salıncak ile araç şasisi arasında sıkışan, aracınızın ağırlığını destekleyen ve zemin şartlarına karşı bir esneme sağlayan ağır çelikten üretilmiş helezon yaydır.


D- Salıncağın her iki ucundaki karşılıklı iki hareketi birleştirmek için kollar, salıncak burçlarında yukarı ve aşağı döndürmek için şasi tarafına bağlanır. Karşı uçta, salıncak üst ve alt rotili ön tekerleğe bağlanır. Helezoni yayı, aracın ağırlığını destekler ve yol yüzeylerinin şokunu azaltır.


Salıncakların, burçların ve rotillerin mükemmel bir şekilde hizalandığından emin olmak için aracınızı rot ayarına götürmeniz gerekebilir.

Salıncak ne zaman değiştirilir?

Salıncak bozulduğu zaman değiştirilmesi gereken bir süspansiyon bileşenidir. Bir salıncağın değiştirilmesini gerektirecek birkaç neden vardır. Ayrı olarak değiştirilemeyen, salıncak üzerine perçinenmiş yıpranmış bir rotil en yaygın nedenlerden biridir. Bir rotil çok önemli bir bileşendir. Rotil aşındığında ya da arızalandığında, araç sürmek güvenli değildir. Ön tekerlek, alt süspansiyondan ayrılabilir ve sürücü aracın kontrolünü kaybeder

 Aşınmış veya yırtılmış salıncak burçları, salıncağın değiştirilmesi gerekebilmesinin bir başka nedenidir. Bu nedenle, salıncak burçları arızalanmışsa, genellikle salıncak komple değiştirilir. Salıncak ayrıca, ön tekerleklerden birini içeren bir çarpışmada veya kaldırıma çarptıktan sonra bükülmeye ya da çatlamaya en elverişli parçadır. Bu gibi durumlarda salıncak değişimi kaçınılmazdır.


Salıncak çeşitleri


1-Çelik salıncak


2-Dökme demir salıncaklar


3-Alüminyum döküm salıncakları


Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/hidrolik-direksiyon-yag-deposu-blog linkinden ulaşabilirsiniz.

Loading...