Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Alternatör

Alternatör

Alternatör Nedir?

Otomobillerde kullanılan alternatörler aracın motoru çalışırken aküyü şarj eder ve diğer tüm elektrik sistemlerine enerji sağlar. Alternatörler, doğru akım elde etmek için gereken çeviriciye sahip olmadıklarından doğru akım üreteçlerine göre daha basit, hafif ve dayanıklıdırlar. Bu dayanıklılıkları sayesinde daha yüksek hızlarda çalışabilirler, böylece otomobillerdeki alternatörler motor hızının iki katı hızda dönebilir, bu da alternatörün rölantideki çıkış gücünü artırır. Günümüz otomobillerinin alternatörlerinde voltaj düzenleyicisi bulunur. Tipik bir otomobil Alternatörü manyetik alanı iletişim bileziği ile iletilen doğru akımla oluşturur. Manyetik alan akımı sabit stator sarımlarından alınan akımdan çok daha küçüktür, dolayısıyla büyük iletişim bilezikleri gerekmez.

Alternatör (Şarj Dinamosu) Arıza Belirtileri:

• Şarj lambası ara sıra kızarır veya sönük yanar.
• Akü lambasının direkt  yanmaya başlar.
• Dinamo aksamı kısmından gelen sürtünme sesi gelmeye başlar.
• Dinamo rulmanının bozulmasına bağlı olarak  ince ıslık sesi duyulur.
• Koku gelebilir.
• Araç rölantide iken fazla elektrik getirecek  donanımlar açıldığında araçta rölanti titremesi ve dalgalanması meydana gelir.

Bu belirtiler en çok karşılaşılan alternatör (şarj dinamosu) arıza belirtileridir. İlk belirti her zaman şarj lambasının kızarması ve sönük yanması şeklinde görülür. Farlar, klima gibi birçok elektriksel aksamın aynı anda açılması sonrası, araç rölantide iken şarj eksikliği yaşadığı için yanar. Bu durum, şarj dinamosunun sağlıklı çalışmadığına işarettir.Aracınızın farları olması gerekenden zayıf yanıyorsa ya da olması gerekenden parlak yanıyorsa bu durum şarj dinamosunun arızalanmaya başladığını gösterir.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/aks-korugu-blog linkinden ulaşabilirsiniz.

 
Loading...