Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Rotil

Rotil

Rotil Nedir
Rotil, araçlarda direksiyon mafsalı ve direksiyon kontrol kolunu bağlayan hareketli eksenel yatağı ifade eder. Her yöne dönebilen, bir yuva içinde vidalı uzantısı olan çelik bir bilyenin yerleştirilmesiyle oluşan rotil, hareketli iki süspansiyon sistemini birbirine bağlayan yine hareketli bir bağlantı elemanıdır. Bir yuvanın içerisinde yuvarlak eksenli görünümüyle anlaşılabilen rotili oluşturan bütün malzemeler çelik bileşenlerden meydana gelir.
Rotil Ne İşe Yarar?
Araçların ön süspansiyonunda yer alan rotiller, tekerleklerin bağımsız olarak yukarı ve aşağı yönlü hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda, sola veya sağa doğru dönüşe de destek verir. Araçların ön süspansiyonunda yer alan rotil; güvenli, konforlu bir sürüş ve sağlıklı bir şekilde direksiyon kontrolünü sağlamak için direksiyon mafsalları ve kumanda kolları arasında dönme hareketine yardımcı olur. Bu bakımdan rotiller, süspansiyon bileşenlerini birbirine bağlayan ve hareket etmelerini sağlayan ön süspansiyonun kritik bileşeni olarak kabul edilir.
Rotil arızası ana sebepleri arasında genellikle süspansiyonu fazla zorlayacak yol koşullarında sürüş yapmak gelir. Bununla beraber bakımları düzenli yapılmamış araçlar, ön kısımdan darbe alan araçlar ve çok uzun yıllardır kullanılan araçlarda rotil arızasına rastlanabilir. Rotilin arızalanması, tekerleklerin açısını bozacağından aracın kontrol edilmesini zorlaştırır. Ayrıca, lastiklerin düzensiz olarak aşınması, tıkırtı şeklinde sürekli gelen gürültü, tekerlek hizalarının bozulması gibi birçok probleme de yol açabilir
Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?
1- Ön takımdan gelen sesler duyulması,
2- Aracın ön kısmının anormal şekilde titremesi,
3- Rotil boşluğu da denilen direksiyondaki boşluk hissi,
4- Direksiyonda sertleşme veya titreme,
5- Lastiklerin düzensiz şekilde aşınması genellikle rotil arızasına işaret edebilir.

 
Loading...