Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Subap Takımı

Subap Takımı

Subap Nedir, Ne İşe Yarar?
Görevi; motorlarda gaz geçişini aynı zamanda borularda ise gaz-sıvı kontrolünü yapan bir parçadır. İçten yanmalı motorlarda, havanın motor içine girişini ve egzozdan çıkışını kontrol etmeye destek olur. Subaplar iki türlüdür; sayılarının yarısı emme subapları ve diğer yarısı egzoz subaplarıdır.
Aracınızın subap ayarının yapılmış olması araç için önem taşır.
1- Eğer ses geliyorsa subaplar gevşemiş olabilir.
2- Aracınız gaza basıldığında zorlanıyorsa, yokuş aşağı ile normalde gittiği bir hızda gidemiyorsa bu defa da subaplarınız sıkı olabilir.
Subap arızaları
1- Subapların yapışması, yayların kuvvetsiz olması, subap iteceğinin gevşek olması subap sisteminden ses gelmesine neden olur.
2-  Subap aralıkları yanlış ya da yayların kırık olması gibi durumlarda subap tutukluğu arızası ile karşılaşılır.
3- Subap iteceğinin tutukluk yapması, subapların fazla ısınması, motoru sürekli yüksek devirde kullanmak gibi durumlarda subap yatakları yanmış olur.
Subap arızası nasıl anlaşılır?
1- Subap lastiği arızası; Subap lastikleri, motordaki yağın yanma odasına girmesini engeller. Bu lastiğin arızasında yağ pistonların üzerine akar ve aracın yakıt problemi olmasına sebebiyet verir.
2- Subapların kırılması ya da eğilmesi. Triger kayışı kopması sonucu ortaya çıkar ve nadir bir problemdir. 3- Subapların yanlış zamanda açılıp kapanması sebebiyle pistonlar eğilir kırılır. Bu durumda araç çalışmayı durdurur ve motor parçaları zarar görür. Subap değiştirmek yeterli bir çözümdür.
 
Loading...