Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Aks kafası

Aks Kafası

Aks kafası nedir?

Aks kafası, dış tekerleğin yönlendirilmesine izin veren parçadır. Araç yolda ilerlerken aks kafası süspansiyonun yukarı ve aşağı hareketlerini takip edebilir. Aks kafası tekerlek dönme açısına uygun şekilde hareket edebilen bir yapıya sahiptir.

Aks kafası ne işe yarar?

Aks kafası, direksiyonun pozisyonu ne olursa olsun diferansiyelden gelen gücü tekerleğe iletmeye yarayan bağlantı parçasıdır. Aks kafasının sahip olduğu mekanik sayesinde ön tekerleklerin sağa - sola ve yukarı – aşağı hareketlerine uyum sağlar. Aks kafası bu mekaniği sayesinde diferansiyelden aldığı hareketi hiç değişeme uğratmadan tekerlere iletir.
Bozuk aks kafası belirtileri nelerdir?
Aks kafası problemi söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı uyarı işaretleri vardır. Arızalı bir aks kafasının en yaygın 5 belirtisi vardır.
  • Aks körüğü kenarlarında gres
  • Metal metale sürtme sesi
  • Düz yolda zıplama
  • Titreşimler
  • Vuruntu

Aks kafası bozulursa ne olur?

Bozulmasının ileri seviyesi olarak kırılma veya kopması aracınızın hareketsiz kalmasına sebep olacaktır. Aks kafası aks bileşenlerin hepsi gibi bozulup sistemden ayrıldığında diferansiyelden gelen hareketi tekerlere iletemez. Yüksek hızlarda yolculuk ederken kırılan bozuk bir aks kafası güvenlik tehdidi oluşturur.

Tüm bu parçaları ve bunların dışındaki tüm yedek parçaları sitemizde bulabilir, daha detalı bilgi almak için sitemiz parcasehri.com'a bakabilirsiniz.
Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/aks-kecesi-blog linkinden ulaşabilirsiniz.
 
Loading...