Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Radyatör Hortumu

Radyatör Hortumu

Radyatör Hortumu;
Radyatör motorun soğutma sisteminin en önemli parçasıdır. Radyatör ve motor arasında hortumlar sayesinde soğutma suyu devirdaim edilir. Ancak bazen radyatör hortumları aşırı basınç nedeniyle sertleşir. Diğer bir tabirle radyatör hortumu şişer.
Radyatör hortumu Neden Şişer?
1- Birincisi aracın üst kapak contasının yanması, kapak contası yandığı için motordan radyatöre aşırı bir kompresyon yani basınç oluşur. Bu basınç hortumun şişmesine sebep olacaktır.
2- İkincisi ise termostat arızasıdır. Termostat aracın motoru yeterli sıcaklığa geldiği zaman açılır ve içerideki sıcak suyu soğutulmak üzere radyatöre gönderir. Termostatın arızası nedeniyle geç açılmalar meydana gelebilir. Bu da motor içerisindeki su sıcaklığının artmasına sebep olur. Artan su sıcaklığı bir basınç oluşturur ve radyatör hortumlarında şişmeye sebep olur.
3- Üçüncü  ise sadece lpgli araçlarda bulunan LPG beynindir. Lpg beyninden aracın soğutma sıvısı geçer. Arızalı lpg beyni sıcak suyu hapsedecektir ve hortumlarda basınç oluşmasına neden olacaktır.
Aracınızı belirli bir süre kullandıktan sonra kaputu açın. Radyatöre gelen üst ve alt hortumları elinizle bastırarak kontrol edin. Bazı hortumlar sert yapıya sahip oldukları için şişme yapmaz, ancak sertleşecektir. Bu sepeple elinizle hortuma bastırdığınızda parmağınızın içine girmesi gerekir. Eğer bir balon gibi sertse radyatörünüzde basınç var demektir.
Radyatör hortumu şişmesi ne kadar önemli
Radyatör hortumunun şişmesi, aracın soğutma sisteminde aşırı bir basınç olduğu anlamına gelir. Bu basınç zamanla diğer hortumlarda ve radyatörde aşırı baskı oluşmasına sebep olur. Tamir edilmeyen bu sorunlar, yolda giderken aracınızın hortum veya radyatörün patlatmasına sebep olabilir.
 
Loading...