Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Geri vites müşürü

Geri Vites Müşürü

 Geri Vites Müşürü Nedir?
Araç geri vitese takıldığında, yayaların ve sürücülerin uyarılması için geri vites lambalarını devreye sokmaktan sorumlu olan elektronik anahtara "geri vites müşürü" denir. Eğer araç geri vitese takıldığında geri vites lambaları yanmıyorsa, aracın hangi yöne hareket ettiği anlaşılmayacak ve bu durum yayalar ve sürücüler için tehlikeli bir durum yaratacaktır. Kamyonlar veya otobüsler gibi bazı araçlarda, lambalar ile birlikte aracın geriye doğru hareket ettiğini bildiren sesli alarm sistemi de devreye girmektedir.Geri vites müşürü vites kutusunun alt ön kısmında bulunmaktadır. Vites kutusunun bulunduğu yer ise motora yakın bir yerdir.
Geri Vites Müşürü Arıza Belirtileri
Geri vites lambaları güvenliği artırmak ve kazaları önlemek için tüm araçlarda bulunan önemli bir güvenlik özelliğidir. Onları çalıştıran müşür arızalandığında, bu güvenlik özelliği devre dışı kalır.
Araç geri vitese takıldığında arkada bulunan beyaz ışık/ışıklar yanmıyorsa, arızanın sebebini anlamak için ilgili parçaların kontrol edilmesi gerekir. Geri vites müşürü elektrik akımı ile çalışan bir parçadır ve gücünü aküden alır. Basit bir sistem olduğundan arızası pek nadir olmaktadır. Geri vites müşürü arızası meydana geldiği zaman, sürücüyü bilgilendiren bazı arıza belirtileri ortaya çıkar.
Geri Vites Lambalarının Aralıklı Olarak Çalışması
Geri vites lambalarının bazen yanıp bazen yanmaması müşür arızası belirtilerinden biridir. Müşür aşınmış veya arızalanmışsa bu durum ışıkların belli aralıklarla yanıp sönmesine neden olur.
Geri Vites Lambalarının Sürekli Yanması
Arızalı bir müşürün bir başka belirtisi, sürekli yanan geri vites lambalarıdır. Müşürde bir kısa devre meydana gelmişse, geri vites lambalarının sürekli yanmasına neden olur. Bu durum ampullerin ömrünü bitirmekle birlikte, aracın geri hareket edeceğini göstererek diğer sürücüleri ve yayaları yanıltır.
Geri Vites Lambalarının Hiç Yanmaması
Müşürün arızalandığını gösteren en yaygın belirti, geri vites lambalarının hiç yanmamasıdır. Geri vites müşürü, lambaları direkt olarak kontrol eden anahtardır. Bu nedenle, müşür arızalandığında ışıkların kontrolü kesilecektir. Bu durum, araç geri gittiğinde diğer sürücüleri ve yayaları bilgilendirmeyecek ve tehlikeli bir durum yaratacaktır.
Geri Vites Müşürü Arıza Nedenleri
• Geri vites ampulleri patlamıştır.
• Lambaların sigortası atmıştır.
• Ampul kablolarında aşınmalar meydana gelmiştir.
• Geri vites müşürü soketinin girdiği yerde oksitlenme olmuştur.
• Akünün hemen yanında bulunan geri vites rölesi oksitlenmiştir.
• Geri vites müşürü ve far soketini birbirine bağlayan kablolarda bir hasar meydana gelmiştir.
 
Loading...