Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Merkezi kilit kontrol elemanı

Merkezi Kilit Kontrol Elemanı

Merkezi Kilit Sistemi Çeşitleri
Sistem, kapı kilitlerine kumanda eden dört adet dişli motordan meydana gelir. Sürücü koltuğunun altındaki röle braketi üzerinde yer alan bir elektronik kontrol ünitesi tarafından çalıştırılır.
1-Tek kilitlemeli merkezi kilit motoru
2-Çift kilitlemeli merkezi kilit motoru
3-Merkezi Kilit Sistemi Çalışması
Ön kapı kilitleri kullanılarak kapılar kilitlendiği esnada elektronik kontrol ünitesi diğer kapıları da aynı anda kilitler. Kapı kilitleri açıldığı esnada ise bu işlemin tersi gerçekleşir. Güvenlik sebebiyle, arka kapı kilitleri merkezi kilit sistemine kumanda etmez. Sigorta ve röle ünitesindeki  özel sigorta üzerinden, devreye 12 V’lik elektrik gelir. Kapılara, klasik olarak anahtar ile kumanda edilmesinin yanı sıra, isteğe bağlı olarak alıcı üzerinden etkili olan bir uzaktan kumanda (alarm sistemindeki gibi) ile de kumanda edilmesi mümkündür.
Merkezi Kilit Sistemi Parçaları
1- Anahtar (Vericiler)
2- Alıcı (Kod Çözücüler)
3- Merkezi Kilit Modülü
4- Kapı Kilit Motorları
4.a. Kızılötesi uzaktan kumandalı sistem
4.a.1. Sabit kodlu kızılötesi uzaktan kumanda
4.a.2. Değişken kodlu kızılötesi uzaktan kumanda
b. Radyo frekanslı uzaktan kumandalı sistem
c. Kartlı sistem
d. Tam otomatik açma kilitlemeli kart ve kaptörler
e. Tam otomatik açma kilitlemeli kartlar-antenler
Merkezi Kilit Sistemi Arızaları
Araç kapısı takılı kalıyor veya kilitlenmiyorsa.Sistem bağlantılarında gevşeme, hatalı bağlantı veya kopma olabilir, kapı kilit motorları arızalı olabilir, merkezi kilit modülü arızalı olabilir, kapı kilit mekanizması arızalı olabilir, uzaktan kumandalı verici çalışmıyorsa, kapı kilidi mekanik bağlantılarında problem olabilir, düşük akü voltajı nedeniyle sistem çalışmayabilir, sigorta atmış olabilir, merkezi kilit devresinde kopukluk olabilir, uzaktan kumanda vericisi arızalanmış olabilir,
Merkezi kilit sistemindeki tüm kapılar çalışmıyorsa.; kapı kilit modülü arızalı olabilir, uzaktan kumandalı verici çalışmıyordur, kablolama hattında problem olabilir, akü gerilimi çok düşük olabilir.
 
Loading...