Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Direksiyon kutusu ve aksamı

Direksiyon Kutusu

Direksiyon Kutusu Nedir ve Ne İşe Yarar?


 Direksiyon kutusu, bir aktarım organıdır. Hidrolik veya elektrikli bir sistemle direksiyon milinden aldığı hareketi rot miline aktarır. Buradaki mil ve pompa da direksiyon kutusunun işlevine destek olan diğer yakın parçalardır. Direksiyon kutusu arızası olduğundan şüphelenildiğinde bu parçalar da kontrol edilir.


Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri


1-Direksiyonda simidinde oluşan boşluk


2-Direksiyon çevirirken gelen sesler


3-Direksiyonun sertleşmesi


4-Direksiyon toparlanma sorunu


Direksiyon kutusu yağ kaçağı nasıl anlaşılır?


Direksiyon kutusu yağ kaçağının anlaşılmasının birkaç yöntemi vardır. Bunlardan ilki gözle kontroldür. Aracınızın altında oluşan yağ kaçağının geldiği noktayı tespit ederek direksiyon kutunuzda yağ kaçağı var mı yok mu tespit edebilirsiniz.

Bir diğer kontrol yöntemi direksiyon simidinde oluşan ağırlaşmadır. Bu ağırlaşmanın birçok sebebi olabilir fakat en yaygın sebebi yağ kaçağıdır. Bu yağ kaçağı direksiyon tusunda da direksiyon pompasında olabilir. Her iki parçadan birinde yağ kaçağı olması direksiyonu sertleştirecektir.

Hangi parçada yağ kaçağı olup olmadığının tespitini yine göz ile kontrol ederek bulabilirsiniz. Tüm bunların dışında direksiyonu sağ sol yaptığınızda hafif ağlamaklı bir ses duyuyorsanız direksiyon sisteminiz yağ eksiltmiş yağsız kalmış ve direksiyon pompanız ses yapmaya başlamış demektir.


 Direksiyon Kutusu Tamiri


 Direksiyon kutusunun çok pahalı olması tamirat yöntemini popüler kılmıştır. Daha uygun fiyatlara direksiyon kutuları tamir edilebilmekte ve uzun süreler kullanılmaktadır. Direksiyon kutusunun içinde bulunan dişli grupları ve sızdırmaz tamir takımları tamiratın yapıldığı ana noktalardır. Bunların dışında oluşabilecek problemlerde tamirat uygulanamıyor yeni direksiyon kutusu ile değişim şart oluyor.

Önceki yazımıza https://www.parcasehri.com/direksiyon-pompasi-blog linkinden ulaşabilirsiniz.

Loading...