Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Lastik basınç sensörü

Lastik Basınç Sensörü

Lastik Basınç Sensörü Nedir?
Lastik basınç sensörü de araçların doğru bir sürüş sağlaması ve sürücülerin güvenli bir kullanım yapması için gereklidir. Lastik basınç sensörü lastiklerin hava basıncını ölçerek, bir ya da daha fazla lastik üzerindeki hava basıncının %25 seviyesinin altına düşmesi ile sürücüyü uyarmaktadır.
Hava basıncının düşmesi ile birlikte sistem uyarı verir. Bu uyarı dikkate alınmazsa araç sürüş esnasında lastik nedeniyle savrulma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Aynı zamanda hava basıncı düşen lastik zaman içerisinde iyice iner ve ilerleyen bir durum söz konusu olursa lastik patlaması da meydana gelebilir.
Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?
Lastik basınç sensörü hafıza metodu ile çalışan bir sistemdir. Sistem içerisine daha önce ölçtüğü basınçları kaydeder ve bu basınçlar üzerinde ölçüm sonrası değişim olursa uyarı verir.
Lastik basınç sensörü ABS sisteminin tekerlek sensörleri ile eş zamanlı çalışır. Tekerlerden herhangi birinin basıncının düşmesi halinde diğer tekerleklerle olan eş zamanlı dönme sayısı buna bağlı olarak artış gösterir. Bu durum tüm tekerleklerin basıncının aynı olması ve güvenli bir sürüş sağlanması için devreye giren bir sistemdir. Genel olarak lastik yapısına bakıldığında lastik basınç sensörü sibop ile tümleşik olarak yerleştirilir. Bu sensör direkt olarak lastiklerin hava basıncını ölçer. Aynı zamanda hava basıncı gibi hava sıcaklığını da ölçer.
Lastik Basınç Sensörü Uyarısı
Lastik basınç sensörü uyarısı araç ekranlarında ortaya çıkan bir uyarıdır. Araçlar ikaz ışıkları veya sesli komut ile uyarı almaktadır. Uyarıyı aldıktan sonra bir benzinlikte hava basıncını kontrol edip, basınç verebilirsiniz. Ancak bu durum devam etmesi halinde lastiklerinizde herhangi bir sorun yok ise lastik basınç sensörünü kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 
Loading...