Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Yağ pompası

Yağ Pompası

Yağ pompası nedir?
Yağ pompası kartel içinde bulunan yağı alıp tazyikli bir şekilde ihtiyaç olunan bölgelere göndererek sürtünme oluşumunu engeller, ısıyı minimize eder. Gönderdiği yağın da dönüşünün analizini yapar. Gelen yağdaki olası pislikleri süzerek pompalayacağı yağda mümkün olduğunca pislik olmamasını sağlar. Bunun dışında motorun soğuması için gerekli olan oluşumda ve motor performansının uzun süre sabit tutulması konusunda önemli bir rol oynar.
Yağ pompası nasıl çalışır?
Yağ pompasının tüm bu işlemleri yapabilmek için hareket alıp beslendiği bir parça var; oda eksantrik mili. Marş sırasında gücü motor üretiyor ve ihtiyacı olan parçalara dağıtıp yapılıyor. Eksantrik mili de uzun bir demirdir. Yağ pompası bundan aldığı hareketle yağı pompalayarak motorun zarar görmesinin önüne geçer.
Otomobillerde bulunan  yağ pompası yüksek basınca göre tasarlanmıştır. Bu sisteme göre pompanın içine bir mil yerleştirilir. Bu mil yerleştirilir iken tamamen pompanın basacağı yağın gücü ve sıkışacağı orana göre tasarlanır. Yağ pompası aldığı hareketi mili iletmesi sonucunda da sistem devreye girer. Çalışma sistemlerine göre farklı tip yağ pompaları da bulunmaktadır.
Yağ pompası çeşitleri
1- Dişli tip yağ pompası
2- Paletli tip yağ pompası
3- Rotorlu tip yağ pompası
 
Loading...