Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren hidroliği

Fren Hidroliği

Fren hidroliği;
Otomobillerde, motosikletlerde, hafif kamyonlarda ve bazı bisikletlerde hidrolik fren ve hidrolik debriyaj uygulamalarında kullanılan bir hidrolik sıvı türüdür. Kuvveti basınca aktarmak ve frenleme kuvvetini yükseltmek için kullanılır. Sıvılar kayda değer sıkıştırılabilir olmadığı için çalışır.
Fren hidroliği nedir?
Fren hidrolik yağı, araçlarda hidrolik fren ve hidrolik debriyaj sistemlerinde kullanılan hidrolik bir yağ türüdür. Uygulanan kuvvetin basınca aktarılmasından ve frenleme kuvvetinin basma gücüne göre yükseltilmesinden sorumludur. Basitçe ifade etmek gerekirse, ayağınız ile fren pedalına uyguladığın basınç, fren hidroliği vasıtasıyla ön ve arka frenlere basınç olarak aktarılır ve aracı durdurur.
Fren hidroliği azalırsa ne olur?
Aracın fren sisteminde oluşacak sızıntılar nedeniyle fren hidroliği azalırsa hidrolik deposundaki bulunan seviye sensorü tarafından sinyal gönderilir ve gösterge panelindeki  ikaz lambası yanar. Bu uyarı ışığı birçok araçta kendine has sembole sahip bir ışık değildir. Kırmızı el freni ışığının yanması muhtemeldir. Bu uyarıyı yanar vaziyette gördüğünüzde frenlerinizde problem olduğunu anlamız gerekir. Yeni nesil araçlarda ekranda yazılı olarak fren hidroliğinin eksildiğine dair uyarı göreceksiniz. Bu uyarıyı görür görmez aracınızı servise kontrol ettirmeniz gerekir. Erken müdahale edip problemi çözmezseniz ilerleyen zamanlarda fren hidroliği iyice azalarak frenleriniz tutmaz duruma gelecektir. Fren sistemi araçtaki en büyük güvenlik sistemidir, bu yüzden arıza anında hızlı bir şekilde müdahale edilmelidir.
Fren hidrolik yağı ömrü ne kadar?
Fren hidroliklerinin belirlenmiş standart olan bir ömürleri yoktur. Aracınızı kullandığınız iklim, freni kullanma sıklığınızdan tutun da birçok faktör fren hidroliğinizin yapısal değişimine formunun bozulmasına neden olacaktır. Her ne kadar fren hidroliğinin belirlenmiş bir ömrü olmasa da aracınızdaki en önemli güvenlik sistemini sık sık kontrol etmek ve gözden geçirmek en doğru olan yaklaşım olacaktır. Alanında uzman profesyoneller fren hidrolik yağını değiştirilmesi gereken zaman ve km bilgilerini kullanıcılara tavsiye niteliğinde sunmuşlardır.
Fren hidroliği kullanılan yağın türüne bağlı olarak her 12 ila 24 ayda bir kontrol edilerek değiştirilmelidir.
Loading...