Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Direksiyon

Direksiyon

Direksiyon nedir?

Direksiyon, aracın yön değiştirmesini sağlayan bir alettir. Tekerleklerin bağlı olduğu dingiller sayesinde tekerleklerin aracın döneceği yöne dönmesini sağlar. Direksiyon sürücü ile tekerlek arasındaki iletişimi mil dişlisi ile sağlamaktadır. Direksiyon milinin üzerinde dişli şeklinde bir çubuk bulunmaktadır. Bu çubuğun görevi milin hareketini dişli çarkına tekerlere yönlendirmesine yardımcı olunur.

Çok işlevli direksiyonlar kornanın dışında bir çok işlem düğmesi bulunmaktadır. Hız kontrol, yol bilgisayarı ve teyp yönlendirmesi gerçekleştirilebiliyor. Yeni nesil bu direksiyonlar elektrik destekli direksiyon adını aldı.

Görüntüyü iyileştirme anlamında bir çok üretici amblemlerini direksiyonun tam ortasına yerleştirmektedir. Direksiyonun çapı, aracın büyüklüğüne göre uyarlanıyor. Spor araçlarda genelde daha küçük çaplı direksiyonlar tercih ediliyor, bunun sebebi ise, daha hızlı yön değiştirme imkanı sunabilsin diye. Büyük araçlarda ise büyük direksiyonlar, yön değişiminde yalpalama yaşamamak adına tercih edilir. Yarış otomobili direksiyonu ise çok daha farklı tasarımlara sahip olabiliyor

Önceki yazımıza 
https://www.parcasehri.com/difransiyel-blog linkinden ulaşabilirsiniz.
Loading...