Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Dış sıcaklık sensörü

Dış Sıcaklık Sensörü

Dış sıcaklık sensörü bir termistör olduğu için ısı etkisiyle direnci değişmektedir.
Dış sıcaklık sensörleri ayrıca, otomatik klima kontrol sistemlerinde de kullanılmaktadır. Yolcu bölmesindeki havanın sıcaklığını ve dış hava sıcaklığını izlemek için bir veya daha fazla hava sıcaklık sensörü kullanılır. Klima kontrol sistemi genellikle motor bölmesinin dışında bulunan ayrı bir dış hava sıcaklık sensörüne sahiptir. Bu nedenle motor ısısından etkilenmez. (Dış hava sıcaklık sensörü, genellikle ön panonun alt tarafındaki ızgaraya veya kaput alanının arkasına monte edilir.) Bu sensörlerin çoğu, motor hava sıcaklık sensörü ile tamamen aynı mantıkla çalışır. Bazı modeller yolcuların vücut ısısını ölçmek için kızılötesi sensör kullanır.
Dış Sıcaklık Sensörü Arıza Nedenleri
Dış sıcaklık sensörü, emme manifoldunda meydana gelen geri tepme nedeniyle bazen arızalanabilir. Emme manifoldu içindeki karbon ve yağ kirliliği de sensörün ucunu kapatarak, hava sıcaklığındaki ani değişikliklere daha az tepki vermesine neden olabilir. Ya da zamanla ömrünü tamamlayarak kendi kendine bozulabilir. Bu da yavaş tepki vermesine ya da hiç çalışmamasına neden olur.
Sensörün Arızalanması Durumunda Yaşanacak Sorunlar
Aracınızda soğuk çalıştırma enjektörü varsa ve PCM bu enjektörü çalıştırmak için hava sıcaklık sensörünü kullanıyorsa, aracın çalışmasında zorluklar yaşanabilir.
Arızalı bir hava sıcaklık sensörü, EGR valfinin çalışmasını da etkileyebilir, PCM, EGR valfinin ne zaman açılacağını belirlemek için hava sıcaklığını kullanır (genellikle motor suyu sıcaklık sensörünü kullanır).
Normalden daha sıcak okuyan hava sıcaklık sensörü, düşük yakıt koşullarına neden olur. Araç fakir kalacağından, yanma odasında patlatma riskini arttırır. Fazla yakıt tüketimine neden olur ve egzoz emisyon değerlerini arttırır.
Normalden daha soğuk okuyan hava sıcaklık sensörü, aracın zengin karışımla çalışmasına neden olur. Yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değerleri artar.
Dış Sıcaklık Sensörü Arızasının Teşhisi
Sensör arızalandığı zaman genellikle bir arıza kodu üretir ve motor arıza lambasını yakar. Fakat, değerleri sadece düşük veya yüksek okuyorsa ya da kirlenmiş veya zayıf çalışıyorsa bir kod üretmez.
 
Loading...