Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Antifiriz

Antifiriz

Antifriz
0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal maddedir. Antifriz daha çok otomobil motorlarında kullanılır. Bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) iyi bir antifrizdir. Yaygın antifrizler, sıvının kaynama noktasını arttırır ve daha yüksek soğutma suyu sıcaklığına izin verir
Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır.
Kış aylarında araçlara yapılan işlemler arasında en önemlisi radyatör suyuna antifiriz eklenmesi işlemidir. Motorun donmasını ve hararet yapmasını önleyen bu işlem yaz ayında da yapılabilir. Ancak yaz aylarında kullanılan antifiriz miktarı son derece azdır. Renksiz bir alkol türü olan antifiriz motorun soğumasına yardımcı olarak ömrünü uzatır. Motorun soğutma suyunun donma noktasını düşürebilecek özelliklere sahip olan antifiriz, suyun hareketini sağlarken sirkülasyon pompasının verimlilik seviyesini de arttırmaya başlar.
Antifiriz Nasıl Eklenir?
İlk olarak güvenliği sağlamak için motorun soğuduğundan tamamen emin olmalısınız.
Araç kaputunu açtıktan sonra ızgaraya benzeyen radyatörü bulmalı ve daha sonra yedek su kapağı ile birlikte radyatör kapağını da açmalısınız.
Radyatörün alt kısmında bulunan tahliye kapağını açtıktan sonra içerideki tüm suyu boşaltmak gerekmektedir. Boşaltma işleminden sonra kapağı sıkıca kapatmayı ihmal etmemelisiniz.
Antifirizi içeriye dökmeye başlayabilirsiniz.
Döktüğünüz antifirizin üzerine karışım yapabilmek için saf su ekleyebilirsiniz.
Radyatör bölümünün tamamen dolduğu andan sonra aracınızın motorunu çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Motor çalışır haldeyken kaputun başına tekrar geçmeli ve çalışan motor sebebiyle radyatörde oluşabilecek su kayıplarını dengelemek için su eklemeye devam etmelisiniz.
Suyun normal seviyelere geldiğini gördüğünüz an su ekleme işlemini mutlaka sonlandırın.
Radyatör kapağını tekrar kapatıp, antifiriz işlemini tamamlayabilirsiniz.
Antifiriz seçimi yapılacağı zaman renge göre değil, türe göre hareket edilmelidir. Organik, inorganik ve hibrit antifiriz olarak adlandırılan antifiriz çeşitleri fiyatları, üretim malzemeleri ve kullanım alanları birbirinden farklıdır.
Seçim esnasında motor koruyucu özellikleri, yaşadığınız yerin suyunun özellikleri ve aracı kullanım sıklığınız gibi detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca daha önce kullandığınız antifirizin türü de yeni seçimlerinizde önem taşımaktadır. Yeni kullanacağınız antifirizin bileşenlerinde yer aldığı motor koruyucu özelliklerinin kaybolmaması için eski antifiriz ile asla karıştırılmaması gerekmektedir.
 
Loading...