Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Yağ Filtre Kütüğü ve Soğutucu

Yağ Soğutucusu

Yağ Soğutucu Nedir?

Yağ soğutucu, yağın belirli bir sıcaklıkta kalmasını sağlayan ve motorun performansını en iyi seviyeye çıkaran bir araç parçasıdır. Yağ soğutucu hem şanzıman ömrü hem de motor ömrü için önemlidir. Motor içi aşınmalar, yağ kaçakları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek için yağ soğutucu arızası gibi durumları önemsemeli ve uyarı almanız halinde aracınızı en uygun oto servise kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Nasıl Çalışır?

Yağ soğutma sistemleri, yağ filtresinin yanında veya alt kısmında yer almaktadır. Pasif hava soğutma sistemi gibi ya da motor soğutma suyuna entegre bir sistemde gerekli soğutma işlemini yapar. Alüminyum kanatlardan oluşması ile birlikte bir parçanın içerisinde yer alan borulardan geçen bir yağın ısısı, alüminyum kanatlara aktarır. Bu süreçte hava sayesinde yağın soğuması sağlanır. Alüminyum ısıyı en etkin biçimde ileten bir malzemedir.

Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar?

Araç içerisinde dolaşan bir yakıt sisteminin yanı sıra hava ve yağ sistemi de bulunmaktadır. Bir araç her ne kadar yakıta ihtiyaç duyarak çalışırsa çalışsın, aracınızın motor kısmında yağ gereksinimi de bulunmaktadır. Yağ dengesinin iyi bir şekilde ayarlanması ve motorun sağlıklı bir şekilde kalması için yağ soğutucu kullanımı esastır. Yağ soğutucu ne işe yarar konusunda da bu yağ dengesinin sağlanması ve araca göre ayarlanması görevlerinde yer alır.

Neden Arızalanır?

1- Zamanla yıpranmaya bağlı olarak oluşan arızalar
2- Motor suyu içerisine yağ karışması arızası
3- Yağ değişiminin yapılması gereken periyotların aksatılması
4 -Montaj ya da parça kalitesine göre görülen arızalar
5- Uzun süre yağsız bir şekilde kalması
6- Yüksek devirde uzun ve sürekli kullanımlar nedeniyle artan yağ basınç değeri
 
Loading...