Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren müşürü

Fren Müşürü

Fren Müşürü Nedir?
Müşür bir diğer adı ile sensör olarak bilinen parçalar araç içerisinde önemli bir rol oynar. Fren müşürü frene basılması halinde kontak kapanır ve aracın durması için araç içi elektrik aksamına sinyal gönderir. Küçük bir parça olarak gözükse de aslında görevi oldukça büyüktür. Aracın durmasında ve elektrik aksamının kapanmasında rol oynayan bu parça, arızalanması halinde sürücünün sürüş emniyetini de bozacaktır. El fren müşürü de aynı mekanizma mantığında çalışmaktadır. El frenini indirme ya da kaldırma işlemlerinde devreye girerek, elektrik aksamına sinyal gönderir ve indirildiğinde aracın durmasını sağlar.
Fren müşürü çalışma prensibi:
Frene basıldığı anda fren müşürü sayesinde fren lambaları yanar.
Araç içerisinde hız sabitleyici bulunuyorsa, devre dışı konuma gelir.
Yavaşlama sırasında yakıt kesme işlemi gerçekleşir.
Gaz pedalının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı denetlenir.
Otomatik vites araçlarda vites konumu P noktasından N noktasına almak için sinyal gönderilir.
Bakıldığında frene basılması halinde tüm olaylar hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak tüm bu olayların gerçekleşmesi fren müşürü nedeniyle olmaktadır. Fren müşürü arızasında aracın çalıştırılmaması ve direkt olarak incelenmesi daha doğru bir işlem olacaktır. Otomatik vites sistemine sahip araçlarda aracın durması ve vites kolunun P noktasından N noktasına gelmesi için frene basılması zorunlu bir durumdur.
 Fren Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir?
Fren müşürü arızası halinde ilk olarak stop lambalarında sürekli bir yanma olacaktır. Aynı zamanda ECU yakıt enjeksiyon durumunu azaltır ve bu duruma göre motor çekiş sistemi düşer. Hız sabitleme sistemi araç içerisinde bulunuyorsa, çalışmaz. Frene basıldığı anda belirli görevlerin yerine gelmediğini görmeniz ve aracınızın stop lambalarının sürekli yanması bir uyarıdır. Aynı şekilde fren müşürü arızalanmasında, ECU frene basıldığını algılayamaz. Bu durumda vites kilitlenmektedir. Vitesin kilitlenmesini çözmek için vites kolunun alt kısmının açılması ve kilit kolunun indirilmesi gerekmektedir. Sürücü için sürüş esnasında bu durum oldukça tehlikelidir. Bu nedenle fren müşürü arızası göz ardı edilecek arıza türlerinden biri değildir.
Fren Müşürü Neden Arıza Yapar?
Fren müşürü arızası kapsamında da en sık görülen arıza sebeplerinden biri fren müşürünün yerinden çıkmış olmasıdır. Bu durumda yerinden çıkan müşürü tekrar pedala sabitlemek gerekmektedir. Fren müşürünün yerinden oynaması arızalanma durumlarında tamiri yapılabilecek bir durumdur. Ancak araç içinde yalnızca gevşeme durumu söz konusu değilse fren müşürü değişimi yapılmalıdır. El freni müşürü için de aynı durum söz konusudur. Arızalanması durumunda el freni tam olarak tutmayacağı için araç eğimli noktalarda sabit kalmayacaktır.
Arızalandığında Ne Yapılmalı? Fren müşürü arızası ile karşı karşıya kalmanız halinde aracınızı kullanmamalısınız. Müşür, küçük bir parça olsa da hayatı olumsuz yönde etkileyecek bir arızaya sahiptir.
 
Loading...