Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren kampanasi

Fren Kampanası

Fren kampanası nedir?
Fren kampanası merkezden dışarıya doğru sıkıştırma yaparak arka tekerlerin dönüş hızını yavaşlatan fren sisteminin geneline verilen isimdir.
Fren kampanaları ön tekerlerde bulunan disk fren tertibatı kadar frenleme yapmaz. Fren kampanalarının görevi aracı durdurmak değil aracın savrulmasını önleyerek ve dengeli bir şekilde durmasını sağlamaktır.
Fren kampanasının ömrü ne kadar?
Fren kampanası çok uzun süreler kullanılır. Aşınmaya maruz kalan bir parça olmasına rağmen uzun süreler dayanır. Bunun en büyük sebebi ön fren sistemi kadar çok siddetli şekilde bir sürtünmenin olmamasından dolayıdır.
Fren Kampana balatası ne zaman değişir?
Fren kampana balatası normal şartlarda 80.000 km – 120.000 km’de bir değişim ister. Kampana balatalarının durumunu dışarıdan gözle kontrol etmek mümkün değildir. Kampana balata sistemi kapalı bir sistem olduğu için, kampanaların açılıp kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu işlemi 2 periyodik bakımda bir yaptırarak kampana balatalarını düzenli olarak kontrol etmiş olursunuz. 
Fren kampanası tornalama nedir ?
Fren kampanaları zaman içinde sürtünmeden dolayı iç yüzeyinde deformasyonlar oluşacaktır. Kampananız çok fala incelmemiş ise bu yüzeyi düzeltmek için kampanaları torna tezgahında düzeltip kullanabilirsiniz. Fren balatalarını bu düzeltmeden sonra oluşacak yeni kampana iç ölçüsüne göre kolaylıkla ayarlanacaktır. Fakat kampana kalınlık olarak tolerans değerine yakınlaşmışsa bu işlemi yapmanız güvenlik açığı vermenizi sağlayacaktır. Aksi halde frenleme yaptığınızda kampana çatlayacak ya da kırılacaktır.
 
Loading...