Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Silindir kapağı ve parçaları

Silindir Kapağı ve parçaları

Silindir Kapağı
Silindir Kapağı, motor bloğunu üstten örten motor parçasıdır. Örtme işlemi silindir kapağı contası ile sağlanır. Yukarıdan bakıldığında bujiler, emme manifoldu ve egzoz manifoldu silindir kapağının üzerinde görülür.
Motorlardaki silindir kapağı sayısı motorun büyüklüğüne göre değişmektedir. Otomobil motoru gibi daha küçük olanlarda tüm motor bloğunu örtecek şekilde tek bir silindir kapağı bulunurken daha büyük motorlarda her silindirin kendine ait bir kapağı olabilmektedir.
Silindir kapağı çatlağı
Eğer iç veya dış sızıntı varsa silindir kapağı çatlamış olabilir. Bu çatlaklık sıvılar arası beklenmedik değişimle de belli olur. Örneğin su içerisinde yağ parçaları veya yağ içerisinde su parçaları bulunuyorsa silindir kapağının kontrol edilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda bujilerin uçları ıslaksa yine bu da bir diğer silindir kapağı çatlağı belirtisi olabilir.
Silindir kapağı neden çatlar ?
1- Motor suyunun donması
2- Sıcak motora aşırı soğuk su eklenmesi
3- Sıcaklık fazlalığı ve düzensizliği
4- Silindir kapağının fazla sıkılması
5- Silindir kapağının dengesiz sıkılması
6- Yetersiz soğutma
Silindir kapağındaki çatlaklar, göz ile, basınç ile, manyetik floresan ile ve özel boyalar ile kontrol edilebilir. Kapaktaki çatlaklar dışarı, su, boya veya ışık sızmasıyla kapakta çatlak olup olmadığı anlaşılabilir.
 
Loading...