Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Marş Sistemi

Marş Sistemi

Marş;
Marş motoru, akümülatörden aldığı elektrik enerjisiyle çalışan ve motordaki ilk hareketi sağlayan sistemdir. Kontağın çevrilmesiyle harekete geçirilen marş motoru krank miline bağlı olan volan dişlilerinin dönmesini, yakıt-hava karışımının motora dolmasını ve pistonların ilk hareketini yapmasını sağlar.
Standart bir aracın en fazla enerji tüketen parçası marş motorudur. Bu nedenle marşa bastığınızda aracın farlarında ve iç ışıklandırmasında bir kısılma olur. O yüzden marş motorunun önerilen maximum çalıştırılma süresi 10 saniyedir. Eğer 10 saniyeden fazla çalıştırılırsa akümülatördeki bütün elektriği boşaltır.
Ayrıca marş motorunun pistonları faaliyete geçirmekten başka bir işlevi olmadığı için yapımında genellikle hafif malzemeler kullanılır. Bu da marş motorunun uzun süreli çalışmalara dayanaklı olmadığı anlamına gelir. Önemli bir husus da motor hareket halindeyken kesinlikle marş motoru çalıştırılmaması gerektiğidir. Aksi takdirde volan dişlileri zarar görebilir.
Marş motoru, gelen elektriği alarak, diğer parçalara iletir ve çalışmasını sağlar. Bu sistem araç içerisinde oldukça basit gibi gözüken karmaşık bir işlemdir. Tüm parçaların gelen elektriği alması ve harekete geçmesi, düşünüldüğünün aksine oldukça hızlı gerçekleşen bir işlemdir.
Marş motoru çalışmasında ilk etmen olarak insan gücünü söyleyebiliriz. Kontağı çevirmeniz halinde, marş motoru üzerindeki dişli, krank miline bağlı volan dişlisi ile iç içe geçer. Volan dişlisi, birleşme işleminin sonrasında dönme kuvvetini, krank miline doğru iletir. Bu sayede hem araç yakıt hem de atmosfer de yer alan hava birbirine karışarak motora iletilir. Bu noktada pistonlar harekete geçer. Piston hareketi ile birlikte marş motoru çalışması sona erer ve araç hareket haline geçer.
Marş motoru nasıl çalışır?
Konusunda sistematik olarak birçok farklı dişli çalışmaktadır. Bu dişlilerin çalışması sırasında gelen elektrik de çevrilir ve motora iletilir. Araçlar belirli bir yakıt ile çalışsa da sistem içerisinde birçok elektrik aksamı bulunmaktadır. Bu aksamlar aracın doğru çalışması ve elektriğin iletilmesi için önemlidir. Marş motoru arızalanması da bu tarz bir elektrik sorunu ile meydana gelebilir. Arızalanma durumlarında tek bir nokta hiçbir zaman hedef gösterilemez.
Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?
1- Akünün boşalmış olması
2- Akü kutuplarının paslanmış olması
3- Akü kutup başlarının gevşemiş olması ya da çıkmış olması

Marş sisteminde bir arıza olması halinde aracınızı zorlamamalısınız. Zorlamanız halinde marş motoruna daha fazla arıza verebilir ve elektrik aksamında sorunlara neden olabilirsiniz. Araç marş almaması halinde çalışmayacaktır.
 
Loading...