Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Yağ müşürü / seviye sensörü

Yağ Basınç Müşürü

Yağ Müşürü Nasıl Çalışır?
Motor içerisinde yer alan yağ müşürü, yağ basınç miktarını ölçmektedir. Bu yağ basınç miktarını da motor yağ pompasından aktarılan yağ üzerinden ölçer. Ölçülen miktar anlık olarak aracın motor kontrol ünitesine aktarılır. Motor kontrol ünitesi içerisinde aktarılan veriler düzenli olarak kontrol edilir. Kontrol edilen verilen kodlama sayesinde ortaya çıkmaktadır.
Normal veriler yerine aktarılan verilerde bir aksaklık olduğu sezinlenmesi halinde, araç içi gösterge panelinde uyarılar verilecektir. Eğer araç içerisinde gösterge paneli yağ ikaz lambası ve motor stop lambası yanıyor ise yağ müşürü arızası söz konusu demektir.
Genel olarak bakıldığında yağ müşürü, bir basınç göstergesidir. Araç içi yağ sirkülasyonu üzerinden aracın doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.
Yağ Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir?
Araç gösterge paneli üzerinde yağ lambasının yanması ve motor stop lambasının yanması halinde ilk öncelikle yağ müşürü arızası düşünülmesi gerekmektedir
Kontrol sırasında aracınızın yağ müşürünün kontrol etmeniz gerekmez. Bir sürücünün önceliği ilk olarak motorun ve yağ pompasının kontrolünü sağlamak olmalıdır.
Yağ Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?
Yağ müşürü araç içerisinde belirli bir sistematikte ilerleyen bir gösterge durumu içermektedir. Eğer araç yağı konusunda bir sorun var ise yağ lambası yanıp sönmeye başlayacaktır. Ancak araç içerisinde daha farklı sorun var ise araç yağ lambası dışında motor stop lambası da yanacaktır. Araç arıza belirtisi olarak lambaların yanıp sönmesi ile ilgili uyarı veriyorsa, bu lambaların yanmasına neden olabilecek durumlar;
1- Yağ pompasında bozulma durumu söz konusu olabilir.
2- Yağ seviyesi kritik bir seviye altına düşmüş durumda olabilir.
3- Yağ müşürü gerekli işlevini kaybetmiş olabilir.
Motor çalıştığı sırada gürültülü ve sarsıntılı bir ses var ise; yağ pompası içerisinde bir sorun olması mümkündür ve araç içi yağlama yapılmıyordur. Ancak araç normal durumda ise yağ müşürü arızası söz konusudur.
Yağ Müşürü Bozulursa Ne Olur?
Araç bu tarz durumlarda uyarı ile sürücüyü uyarmaktadır. Kontrollerinizi sağladığınızda yağ pompası üzerinde ya da yağ seviyesinde herhangi bir sorun bulamaz iseniz, arızalanma yağ müşürü içerisinde olacaktır. Bu nedenle yağ müşürü bozuk bir aracın çalıştırılmaması gerekir. Aracınızın motor kısmında yer alması nedeniyle de oldukça önemli bir konuma sahip olan yağ müşürü bozulması halinde aracın çalıştırılması, motora da büyük zarar verebilir. Araç içerisinde en büyük etkinin motor üzerinde olması nedeniyle bu arızanın giderilmesi zaman ve maliyet alacaktır.
 
Loading...