Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fan davlumbazı ve motoru

Fan Davlumbazı Ve Motoru

Fan davlumbazı nedir?

Araçların ön tarafında bulunan soğutma radyatörleri,hava üreten fanlar ile de soğutulmaktadırlar. Bazı fanlar davlumbazları ile birlikte sabitlenirken bazı fanların davlumbazlarıda bağımsız olarak üretilebilmektedirler. Fan davlumbazı fanın ürettiği havayı radyatör gövdesine yönlendirir bu davlumbaz sabitlenmediği zaman seyir esnasında oynama,ses yapabilir. Bazen de sabitlenmemiş davlumbaz fan kanatlarına çarparak kanatların kırılmasına sebep olabilir. Kanatları kırılan bir fan, tam kapasite ile soğutma yapamayabilir.
Fan davlumbazları genellikle plastik türevi yada bakalit malzemelerden üretilirler. Bu parçaların aracın tamir ve bakım işlemlerinde kırılabildiği görülmekle bazende araç ön kısımdan yada ön alt kısımdan da hasar aldığında kırıldığıda görülebilmektedir. İşlemli olan bir fan davlumbazı bu tip bir durumda kırıldığı halde yenisi ile değiştirilmemiş yapıştırılmış, tel vb gibi malzemeler ile onarılmış olabilir. Tamirli bir parçanın yenisi kadar kuvvetli olması düşünülemez.

Fan Motoru Nedir?

Bir araçta elektrik enerjisi ile çalışan, basınç farkı meydana getirerek havanın akışını sağlayan ve havaya yön veren elemana fan motoru denir.
Araçlarda genellikle ön panelin içinde yer alırken, bazı araçlarda torpido arkasında, bazı araçlarda ise motor bölmesinde yer alır.
Fan devreye girmemesinin bir çok sebebi olabilir, bu sebeplerden başlıcaları şunlardır;
1- Sigortası atık,
2- Rölesi arızalı,
3- Müşürü arızalı,
4- Fan motoru yanık,
5- Tesisatında kopuk kablo,
6- Kömürleri bitik,
7- Kontrol modülü arızalı,
8- Rezistansı arızalı,
 
Loading...