Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Fren vakumu ve limitörü

Fren Vakumu Ve Limitörü

Fren Limitörü Ne Demek ve Fren Limitörü Ne İşe Yarar?
Elektronik fren sistemine sahip olmayan araçlarda kullanılan bir sistemdir. Fren limitörünün işlevi, fren pedalına basıldığında kademeli ve dengeli bir şekilde yavaşlayarak durmayı sağlamaktır. Fren limitörünün önemi, tekerleklere durma işlemi için dengeli bir kuvvet uygulamasından gelir. Aksi halde yani fren limitörü olmayan ya da bozuk olan bir araç, özellikle hızlı iken durmak istediğinde savrulur hatta takla atabilir. Fren limitörü, uygulanan kuvvetin şiddetini %20 azaltarak savrulmayı büyük ölçüde önler.
1. Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
Arızalı veya hatalı limitörü teşhis etmek için, normalden daha farklı frenlemeler yaparak arabanın tepkilerinin dönme durumunu ölçmeniz gerekir
2. Fren Limitörü Arızasının Nedeni Nedir?
Mekanik bir parça olan limitör, zamanla aşınabilir ve okside olabilir. Buna bağlı sorunlar çıkabileceği gibi içinde yaylardan biri de kopmuş olabilir. Yüksek hızda sıklıkla frenleme yapmak da bu parçanın zarar görmesine ya da daha hızlı yıpranmasına neden olabilir.
3. Fren limitörü Arızalanırsa Ne Olur?
Fren limitörü arızalanırsa araç özellikle hızlı seyrederken durmak istediğinde savrulur. Hatta bazen çok yüksek hızla ilerlerken aniden durmak istediğinde takla atabilir.
Motor ömrüne doğrudan etki etmese de araçta özellikle süspansiyon sistemi ve fren sistemine bağlı parçaların zarar görmesine zemin hazırlar.
 
Loading...