Kategoriler
Yükleniyor...
Marka Seçin
Aracınıza 100% uyumlu parçaları listelemek için, sekmesi ile araç bilgilerinizi seçin.

Krank mili ve yatağı

Krank Mili ve Yatağı

Krank Mili
"Krank mili" ya da "krank kolu içten yanmalı motorlarda pistonun gidip gelme hareketi ile elde ettiği enerjiyi motor miline ileterek dönme hareketine çevirmeye yarayan parçadır. Bir tür hareketi diğerine dönüştürmek üzere oluşturulmuş düzenekler ise "krank mekanizması"nı oluşturur.
Eksantrik olan Krank mili, pistondan aldığı hareketi devamlı dairesel harekete çevirerek volan ve kavrama vasıtası ile şanzımana ulaştırır.
Krank mili dökme demirle de üretilir. Malzemenin özellikleri aşınmaya, eğrilmeye ve burulmaya karşı dayanıklı olması için genellikle diğer millerde olduğu gibi kesitinin ortasına denk gelen kısımları daha yumuşak alaşımdan üretilir. Krank miline yataklık eden kaymalı yataklar (krank mili yatağı) ise mikro kaynamaları engellemek için gri dökme demirden yapılır.
Krank milinin yağlaması, üstünde olan yağlama kanalları veya biyel kollarının karterdeki yağa çarpıp yağı dağıtmasıyla yapılır.
Krank Mili Arızası Nasıl Anlaşılır?
Krank mili arızaları parçanın kırılması veya mil sensöründeki problemler sonucunda meydana geliyor. Nadiren görülen kırılma hadisesi motordan gelen anormal sesler sayesinde kolaylıkla anlaşılabiliyor. Daha yaygın olan krank mili sensörü arızası belirtileri ise şunlar:
Marşa basıldığında motoru çalıştırma sorunları görülüyorsa,
Düzensiz aralıklarla motor stop ediyorsa,
Gösterge panelinde motor kontrol sembolü yanıyorsa,
Sürüş sırasında yavaş ve dengesiz hızlanmalarla sabit hızın korunması güçleşiyorsa,
Yanlış zamanlı ateşleme sonucunda motorda titreme meydana geliyorsa,
Araç rölantide kaba ve titreşimli bir şekilde çalışıyorsa,
Yakıt tüketiminde anormal bir artış gözleniyorsa krank mili sensöründe arıza meydana gelmiş olabilir.
Krank Mili Kırılırsa Ne Olur?
Krank mili kırılması maliyetli otomobil arızalarının başında geliyor. Ancak krank mili fiyatı ve işçilik ücretlerinin yüksekliğine karşın kırılmanın yaygın bir durum olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bu parça günümüzde son teknoloji kalite kontrol sistemleriyle dövme çelikten üretiliyor.
Milin kırılması genellikle başka arızalardan kaynaklanıyor. Özellikle dizel motorlarda rulman aşınması, yetersiz yağlama ve deforme olmuş krank yatağı delikleri parçanın kırılmasına sebep olabiliyor.
Dizel krank millerinin kırılmaya daha eğilimli olması ise son derece sert yapısından kaynaklanıyor. Krank mili kırılmasının en önemli belirtisini motordan gelen gürültülü sesler oluşturuyor. Bu arıza motorun hareketli ve diğer parçalarında hasar meydana getireceği için en kısa zamanda yetkili bir servise başvurulması gerekiyor.
 
Loading...